Premier Izraela potępił ortodoksyjnych Żydów, którzy opluwają chrześcijan w Jerozolimie

Źródło:
PAP
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalne
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Izrael, Jerozolima. Wideo archiwalneReuters Archive

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i ministrowie jego rządu zareagowali na wzrost liczby przypadków opluwania chrześcijan przez ortodoksyjnych Żydów w Jerozolimie. Większość osób sfilmowanych podczas tych incydentów to żydowska młodzież, która pluła na budynki kościelne lub na napotkanych chrześcijańskich wiernych - podał dziennik "Haarec".

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że "Izrael jest całkowicie oddany ochronie świętego prawa do kultu i pielgrzymowania do świętych miejsc wszystkich wyznań". "Zdecydowanie potępiam wszelkie próby zastraszania wiernych i jestem zobowiązany do podjęcia natychmiastowych i zdecydowanych działań przeciwko nim" - dodał premier.

W drugim wpisie Netanjahu podkreślił, że obraźliwe zachowanie wobec wiernych jest świętokradztwem i jest niedopuszczalne, zaznaczając, że jakakolwiek forma wrogości wobec osób zaangażowanych w kult nie będzie tolerowana.

Władze Izraela potępiają ataki na chrześcijan

W sprawie wypowiedział się także naczelny aszkenazyjski rabin Izraela Dawid Lau: "Zdecydowanie potępiam krzywdzenie jakiejkolwiek osoby lub lidera religijnego". Dodał, że te "odrażające" zachowania "oczywiście nie mogą być w żaden sposób kojarzone z halachą (prawem żydowskim)".

Opluwanie chrześcijan potępił również minister ds. religijnych Michael Malkieli, który stwierdził, że "nie jest to zgodne z Torą i nie ma ani jednego rabina, który popierałby i legitymizował takie nikczemne zachowanie". Do głosów krytyki dołączył także szef MSZ Eli Cohen, który przekazał, że zjawisko to nie reprezentuje żydowskich wartości.

Ataki na chrześcijan w Jerozolimie

Od początku bieżącego roku policja wszczęła 16 dochodzeń dotyczących wandalizmu, przemocy lub nękania chrześcijan i instytucji chrześcijańskich oraz zatrzymała 21 podejrzanych. "Haarec" przypomina, że w sierpniu szef jerozolimskiej policji generał Doron Turgeman obiecał na spotkaniu z przedstawicielami Kościoła w Jerozolimie, że będzie walczył ze sprawcami tych ataków.

"Times of Israel" przekazał, że we wtorek wieczorem kilkudziesięciu żydowskich demonstrantów głośno protestowało przed Pais Arena w Jerozolimie, gdzie Międzynarodowa Ambasada Chrześcijańska w tym mieście organizuje Izraelską Noc w ramach święta Sukot.

Również polskie misje katolickie są celem ataków w tym kraju. W lipcu zaatakowany przez ortodoksyjnych Żydów został Nowy Dom Polski w Jerozolimie.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock