Izraelska armia: zniszczyliśmy sieć tuneli Hamasu, gdzie mieściły się biura i kryjówki najważniejszych dowódców

Źródło:
PAP
Izraelska armia odkryła czterokilometrowy tunel pod Strefą Gazy. Nagranie
Izraelska armia odkryła czterokilometrowy tunel pod Strefą Gazy. Nagranie Israel Defense Forces
wideo 2/2
Izraelska armia odkryła czterokilometrowy tunel pod Strefą Gazy. Nagranie Israel Defense Forces

Zniszczyliśmy ważną sieć tuneli pod Placem Palestyny w mieście Gaza – informuje izraelska armia. Z kolei ONZ w swoim raporcie informuje, że ponad 570 tys. osób w Strefie Gazy głoduje, gdyż od wybuchu wojny między Hamasem i Izraelem do półenklawy nie jest dostarczana wystarczająca ilość pożywienia.

Armia Izraela ogłosiła, że zniszczyła ważną sieć tuneli pod Placem Palestyny w mieście Gaza - podał w czwartek Times of Israel. Portal przypomina, że we wtorek Siły Obronne Izraela pokazały dziennikarzom plac i wejścia do tuneli. Armia sprawdziła wnętrza tuneli i pozyskała w ten sposób informacje wywiadowcze.

Według izraelskiej armii tunele były połączone z mieszkaniami, biurami i kryjówkami najważniejszych członków Hamasu, w tym przywódcy zbrojnego skrzydła tej organizacji Mohammeda Deifa i najwyższego urzędnika Hamasu w Strefie Gazy Jahji Sinwara. Mieli oni ukryć się w tunelach, gdy Hamas przeprowadził brutalny atak na Izrael 7 października.

Wojsko zapewniło, że burzenie tuneli odbyło się w sposób kontrolowany.

Tynel HamasuIDF

Raport ONZ na temat ludzi "głodujących" w Strefie Gazy

Ponad 570 tys. osób w Strefie Gazy "głoduje", gdyż od wybuchu wojny między Hamasem i Izraelem do półenklawy nie jest dostarczana wystarczająca ilość pożywienia – napisano w opublikowanym w czwartek raporcie ONZ.

- W obecnej sytuacji niemal wszyscy w Gazie są głodni - oświadczył główny ekonomista Światowego Programu Żywnościowego Arif Husain.

Ostrzegł, że jeśli wojna między Izraelem i Hamasem będzie trwała z taką samą intensywnością i dostawy żywności nie zostaną zwiększone do poziomu sprzed jej wybuchu, to ludności Strefy Gazy grozi "głód w pełnym tego słowa znaczeniu w ciągu następnych sześciu miesięcy".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IDF