Iran się broni. "Próby rakietowe nie naruszają rezolucji ONZ"

Irańczycy są dumni ze swojego programu rakietowegoISNA | Hamid Amlashi

Irańskie próby rakietowe nie naruszają rezolucji ONZ - powiedział we wtorek podczas wizyt w Australii minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. W ten sposób zareagował na poniedziałkowe sugestie USA, że sprawą testów powinna zająć się ONZ.

Waszyngton uznał także, że Teheran prowadząc próby z pociskami rakietowymi łamie rezolucje ONZ.

Rezolucja nr 2231

Tymczasem przebywający z wizytą w Australii Zarif zapewnił, że jego kraj nie naruszył rezolucji ONZ nr 2231. Przyznał natomiast, że mogły być sprzeczne z literą wcześniejszych postanowień, które zastąpiła właśnie rezolucja 2231.

- Po pierwsze, nie korzysta (rezolucja) z wiążących pojęć, wykorzystywanych przez Radę Bezpieczeństwa, w związku z tym Iranu nie dotyczy rezolucja nr 2231. (...) Po drugie, tworzy ona ograniczoną definicję pocisków rakietowych. Chodzi o rakiety, które są zaprojektowane jako zdolne, lub niezdolne do przenoszenia głowic nuklearnych - tłumaczył szef irańskiego MSZ.

Spór o program nuklearny

Podczas pierwszej wizyty szefa irańskiej dyplomacji w Australii od 2002 roku Zarif pozytywnie skomentował też rosyjską decyzję o rozpoczęciu wycofywania głównych sił lotniczych z Syrii. Jego zdaniem pozytywnie wpłynie to na sytuację w kraju.

USA zadeklarowały w poniedziałek, że nadal będą się domagać działań Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z niedawnymi irańskimi próbami rakietowymi, i zarzuciły Rosji szukanie powodów, by pozostawić bez odpowiedzi łamanie przez Iran rezolucji ONZ.

- To zasługuje na odpowiedź Rady - powiedziała ambasador USA w ONZ Samantha Power po odbywającym się za zamkniętymi drzwiami posiedzeniu Rady, które zwołano na żądanie Waszyngtonu. Miała na myśli wystrzelenie pocisków balistycznych podczas irańskich ćwiczeń wojskowych w ubiegłym tygodniu.

Wezwanie równoważne z zakazem

Uchwalona w lipcu ubiegłego roku i będąca podstawą obecnego procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za demontaż programu nuklearnego rezolucja nr 2231 "wzywa" Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych. Państwa zachodnie uważają to za równoważne z zakazem, ale według zaangażowanych w działalność RB dyplomatów Chiny oraz inne państwa członkowskie zgadzają się z opinią Rosji i Iranu, że takich prac nie zakazano.

Misja Iranu w ONZ wydała oświadczenie wyrażające sprzeciw wobec podjęcia w poniedziałek przez Radę Bezpieczeństwa dyskusji na temat jego testów rakietowych. Zaznaczyła również, że irańskie deklaracje na temat Izraela były jedynie odpowiedzią na izraelskie groźby.

"Dosięgnąć Izrael"

W zacytowanej niedawno wypowiedzi jeden z wyższych dowódców irańskiej Gwardii Rewolucyjnej oświadczył, że irańskie pociski balistyczne średniego zasięgu są konstruowane tak, by były zdolne dosięgnąć Izrael.

Po przeprowadzonej w ubiegłym roku serii prób irańskich pocisków balistycznych USA nałożyły sankcje na 11 spółek i pojedynczych osób wspierających program rakietowy Teheranu. Według Waszyngtonu testy te nie naruszyły porozumienia w sprawie wygaszania irańskiego programu nuklearnego, ale odpowiednie postanowienia rezolucji nr 2231.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: asz/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ISNA | Hamid Amlashi