Iran instaluje nowe wirówki. Izrael ostrzega: mamy najwyżej dwa lata

Autor:
akw\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Izraelski minister energii Izraela Juwal Steinitz ocenił, że wzbogacenie wystarczającej ilości uranu, aby skonstruować bombę atomową może zająć Iranowi sześć miesięcy. To dwa razy dłużej niż wynika z szacunków nowego szefa amerykańskiej dyplomacji Antony'ego Blinkena. Tymczasem Iran, wobec wcześniejszych zapowiedzi, zainstalował w głównym ośrodku wzbogacania uranu kolejne zaawansowane technicznie wirówki o prawie czterokrotnie większej zdolności wzbogacania uranu.

Minister energii Izraela Juwal Steinitz w wywiadzie dla radia publicznego przekazał, że Iran potrzebuje "około pół roku", aby wzbogacić posiadany uran do poziomu wystarczającego do budowy bomby atomowej. Całkowite skonstruowanie broni nuklearnej to jego zdaniem kwestia roku do dwóch lat. Jak dodał, działania podjęte przez USA za prezydentury Donalda Trumpa "poważnie zaszkodziły projektowi jądrowemu Iranu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ocena izraelskiego ministra stoi w sprzeczności z diagnozą postawioną przez nowego sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który stwierdził, że czas potrzebny do uzyskania wysoko wzbogaconego uranu przez Iran skrócił się za kadencji Trumpa od ponad roku do trzech-czterech miesięcy.

Według Blinkena była to konsekwencja wyjścia USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, które nakładało ograniczenia na program atomowy tego kraju. Izrael był jednym z największych krytyków porozumienia i wspierał politykę administracji Trumpa.

Zarówno USA, jak i Izrael twierdzą, że Iran wbrew oficjalnym deklaracjom nadal prowadzi prace nad uzyskaniem broni jądrowej. 

Według ostatnich szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, od czasu wyjścia USA z umowy Iran ponad 10-krotnie zwiększył ilość posiadanego wzbogaconego uranu i ma go obecnie 2,4 tony. Teheran zwiększył też poziom wzbogacenia materiału, z 4,5 procent do 20 procent. Do konstrukcji broni jądrowej potrzebny jest uran wzbogacony do poziomu 90 procent.

Impas na linii Teheran-Waszyngton

Porozumienie wiedeńskie z 2015 roku, podpisane przez Teheran z USA, Chinami, Rosją, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią miało na celu uniemożliwienie Iranowi stworzenie bomby atomowej, a jego program nuklearny miał pozostać wyłącznie cywilny i pokojowy. W zamian zniesione zostały wszystkie sankcje gospodarcze wobec Iranu. Jednak były już prezydent USA Donald Trump wycofał się w 2018 roku z porozumienia i przywrócił wszystkie amerykańskie sankcje wobec Iranu.

Nowy prezydent USA Joe Biden obiecał ponownie przyłączyć USA do porozumienia, ale pod warunkiem, że Teheran najpierw ograniczy swoje działania nuklearne, które przybrały na sile w 2019 roku, w odpowiedzi na amerykańskie sankcje. Jednak dyplomacja irańska domaga się od administracji Bidena zrobienia pierwszego roku i zniesienia sankcji.

>> Kto wykona pierwszy krok? Szef MSZ Iranu daje wskazówkę

Fordow, IranAEOI/East News

Nowe wirówki

Zgodnie z porozumieniem Iran może wzbogacać uran tylko w głównym miejscu do tego przeznaczonym, czyli podziemnym zakładzie w irańskim Natanz, za pomocą mniej wydajnych wirówek pierwszej generacji IR-1. W zeszłym roku Iran zaczął tam wzbogacać uran przy pomocy znacznie wydajniejszych maszyn IR-2m, a w grudniu poinformowano o zamiarze instalacji trzech kaskad wirówek gazowych IR-2m.

We wtorek irański ambasador przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Kazem Garibabadi potwierdził te zapowiedzi, informując, że Iran zainstalował w ośrodku Natanz dwie kaskady zaawansowanych technicznie wirówek o prawie czterokrotnie większej zdolności wzbogacania uranu.

"Dzięki naszym pracowitym naukowcom zajmującym się energią jądrową, dwie kaskady wirówek 348 IR2m o wydajności prawie 4 razy większej niż IR1 działają teraz z powodzeniem w Natanz" - napisał na Twitterze Garibabadi. "W Fordow (inny ośrodek jądrowy w Iranie - red.) rozpoczęto również montaż dwóch kaskad wirówek IR6. Wkrótce będzie ich więcej" - dodał.

Autor:akw\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0/Asemi

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości