TVN24 | Świat

Kto wykona pierwszy krok? Szef MSZ Iranu daje wskazówkę

TVN24 | Świat

Autor:
kb
Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif zasygnalizował, w jaki sposób można byłoby przełamać impas w relacjach Teheranu z Waszyngtonem i uratować porozumienie nuklearne z 2015 roku.

- Powinien istnieć mechanizm, który zsynchronizuje powrót tych dwóch krajów do porozumienia. Koordynacja to kierunek, który należy przyjąć - powiedział Zarif w CNN International.

Według niego szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell może "stać się koordynatorem wspólnej komisji", monitorującej porozumienie z 2015 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Trump wycofał USA z porozumienia nuklearnego w 2018 roku

Porozumienie wiedeńskie z 2015 roku, podpisane przez Teheran z mocarstwami (USA, Chinami, Rosją, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią) miało na celu uniemożliwienie Iranowi stworzenie bomby atomowej, a jego program nuklearny miał pozostać wyłącznie cywilny i pokojowy. W zamian zniesione zostały sankcje gospodarcze wobec Iranu.

Jednak były prezydent USA Donald Trump wycofał się w 2018 roku z porozumienia i przywrócił wszystkie sankcje USA wobec Iranu.

Nowy prezydent USA Joe Biden obiecał ponownie przyłączyć USA do porozumienia, ale pod warunkiem, że Teheran najpierw ograniczy swoje działania nuklearne, które przybrały na sile w odpowiedzi na amerykańskie sankcje. Jednak dyplomacja irańska domaga się od administracji Bidena zrobienia pierwszego kroku i zniesienia sankcji.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: W Iranie cieszą się z "końca ery tyrana"

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

"Czas nie jest problemem"

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji NBC nowy sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Iranowi zajmie "trochę czasu", by wstrzymać swoje działania, ale "trochę czasu potrzebują też USA na dotrzymanie swoich zobowiązań".

- Czas nie jest problemem - odpowiedział szef irańskiej dyplomacji. Według niego niektóre ograniczenia w irańskim programie nuklearnym mogą być wprowadzone "w mniej niż jeden dzień", "inne mogą zająć kilka dni lub tygodni".

Autor:kb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: