Inspektor ONZ: jeśli Iran wzbogacił uran do 84 procent, to jest gotowy do budowy broni jądrowej

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego w Wiedniu (kwiecień 2021 r.)
Rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego w Wiedniu (kwiecień 2021 r.)
Reuters Archive
Reuters ArchiveRozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego w Wiedniu (kwiecień 2021 r.)

Jeśli Iran wzbogacił uran do 84 procent, to jest gotowy do budowy broni jądrowej - ostrzega izraelska inspektor ONZ do spraw nuklearnych doktor Naama Czarit Jaari w wypowiedzi dla dziennika "Jerusalem Post".

Czarit Jaari podkreśliła, że do bomby, którą w sierpniu 1945 roku USA zrzuciły na japońską Hiroszimę, wykorzystano uran wzbogacony do 80 proc., a jeśli Amerykanie wzbogaciliby go do 93-94 proc., zniszczenia byłyby dwukrotnie większe.

Inspektor ONZ o programie nuklearnym Iranu

Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) znaleźli w Iranie ślady uranu wzbogaconego do 84 proc., zaledwie 6 procent poniżej poziomu obecnie uważanego za wystarczający do wyprodukowania broni jądrowej, o czym poinformowano w niedzielę.

- Iran wzbogaca uran od 10 lat. To niepokojące. (...) Zorganizujemy więcej kontroli - zapowiedziała Czarit Jaari.

Jeżeli raport o wzbogaceniu uranu przez Iran do 84 proc. jest rzetelny, oznacza to, że teoretycznie reżim ajatollahów już posiada paliwo nuklearne potrzebne do zbudowania bomby. Będzie ona mniej skuteczna niż wysokiej jakości bomba, ale na pewno jej zbudowanie jest możliwe - oceniła ekspertka.

Wzbogacanie uranu przez Iran - komentarz inspektor ONZ

- To nowe odkrycie uczy dwóch ważnych rzeczy. Po pierwsze, wydaje się, że Iran jest coraz bliżej osiągnięcia optymalnego poziomu wzbogacenia w celu zbudowania bomby atomowej i brakuje mu mniej niż 10 procent do osiągnięcia tego celu. Po drugie, reaktor jądrowy, aby wytworzyć energię elektryczną, nie wymaga uranu wzbogaconego do 84 procent, ale znacznie mniej. Najwyraźniej jednak możliwe jest, że, jak twierdzą Irańczycy, wytworzyli bardzo małą ilość mocno wzbogaconego uranu, są to wręcz pozostałości, i w takiej sytuacji nie ma powodów do niepokoju - wyjaśniła Czarit Jaari.

- Trudno jest ocenić, czy używają pozostałości, czy też celowo wzbogacają uran. Trudno jest uwierzyć, że osiągnęli 84 procent przez przypadek, bo sam proces jest bardzo skomplikowany - podkreśliła Czarit Jaari.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: