Iran. Tańczyli na placu w Teheranie. Sąd: Są winni zachęcania do demoralizacji. Trafią do więzienia

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP, TVN24

Sąd w Teheranie skazał w niedzielę na karę ponad 10 lat więzienia dwoje młodych blogerów. Opublikowali oni w sieci nagranie, na którym widać, jak tańczą na jednym z głównych placów stolicy - poinformował portal Iran Wire. Według sądu Amir Ahmadżi i Astiadż Hadżidżi są winni "zachęcania do demoralizacji".

Zgodnie z wyrokiem Amir Ahmadżi i Astiadż Hadżidżi mają spędzić w więzieniu 10,5 roku. Dodatkowo sąd nałożył na nich zakaz wyjazdu z kraju przez dwa lata po odbyciu kary. Jak orzekł 15. wydział Rewolucyjnego Sądu w Teheranie, skazani są winni "zachęcania do demoralizacji, udziału w zgromadzeniu i zmowie z zamiarem zakłócenia bezpieczeństwa narodowego i szerzenia propagandy".

Młodzi blogerzy zostali aresztowani na początku listopada. Odmówiono im wyjścia za kaucją, nie dopuszczono do nich prawników, a na rodziny wywierano naciski, żeby nie upubliczniały informacji o ich zatrzymaniu - podaje portal Iran Wire.

Portal podkreśla, że dotychczas 520 uczestników protestów w obronie praw kobiet w Iranie zostało zabitych, a 18 tysięcy zatrzymanych. Około 20 demonstrantów skazano na śmierć, cztery egzekucje już wykonano.

Plac Azadi w Teheranie. To tam blogerzy wykonali nagranieShutterstock

Kary śmierci za "wrogość wobec Boga"

W ubiegłym tygodniu Amnesty International zaalarmowała opinię publiczną w sprawie losów trojga ze skazanych. Organizacja poinformowała, że byli tygodniami torturowani: batożono ich, poddawano wstrząsom elektrycznym, wieszano głową w dół, a jednego z nich zgwałcono. Kary śmierci wobec nich orzeczono za "wrogość wobec Boga", "demoralizację", apostazję oraz "zachęcanie" do aktów wandalizmu i podpaleń.

Zaślepka materiału TVN24GO
Kobiet nigdy nikt o zdanie nie pytał. "Mają poczucie, że teraz może się udać"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości