Nowy raport o równości płci. Jak wypada Polska

Źródło:
weforum.org
Polska w tyle europejskiej równości płci
Polska w tyle europejskiej równości płciTVN24
wideo 2/6
Polska w tyle europejskiej równości płciTVN24

Potrzeba 131 lat, aby osiągnąć równość płci na świecie, wynika z nowego raportu Światowego Forum Ekonomicznego. Najlepiej ze zwalczaniem nierówności między kobietami i mężczyznami radzi sobie Islandia, a najsłabiej Afganistan. Polska znalazła się na 60. miejscu wśród 146 uwzględnionych w badaniu państw. Oznacza to zarazem 24. pozycję w Europie na 36 państw.

Global Gender Gap Report, najnowszy raport dotyczący równości płci, eksperci Światowego Forum Ekonomicznego opublikowali we wtorek. Już po raz 17. autorzy dokumentu przeanalizowali różnice między kobietami a mężczyznami w czterech kategoriach: udział i możliwości w życiu gospodarczym, osiągnięcia edukacyjne, zdrowie i oczekiwana długość życia oraz pozycja polityczna. W raporcie uwzględniono 146 krajów, które oceniono w skali od 0 do 100, przy czym wynik interpretuje się jako dystans pokonany w kierunku równości płci, czyli procent różnic, które zostały zlikwidowane.

Globalnie, wynik równości płci wynosi 68,4 proc., co stanowi poprawę o 0,3 punktu procentowego względem zeszłego roku. "Przy obecnym tempie postępów osiągnięcie pełnego parytetu zajmie 131 lat" - podkreślają autorzy raportu.

ZOBACZ TEŻ: Dziewięć na dziesięć osób ma uprzedzenia wobec kobiet. "Czy mogłoby być jeszcze gorzej?"

Indeks równości płci. Ranking państw świata

W dokumencie zauważono, że żaden kraj świata nie osiągnął jeszcze pełnej równości płci. Najbliżej tego celu jest Islandia, która od 14 lat zajmuje czołową pozycję w likwidowaniu różnic między kobietami i mężczyznami. Jej tegoroczny wynik wynosi 91,2 proc. i jest ona jedynym krajem, który przekroczył barierę 90 proc. Na kolejnych miejscach znajdują się: Norwegia (87,9 proc.), Finlandia (86,3 proc.), Nowa Zelandia (85,6 proc.) i Szwecja (81,5 proc.). Na ostatnich miejscach światowego rankingu znalazły się kolejno Algieria (57,3 proc.), Czad (57 proc.) i Afganistan (40,5 proc.)

Europa jest kontynentem z najwyższym parytetem płci (76,3 proc.) - w pierwszej dziesiątce oprócz wyżej wymienionych państw znajdują się też Niemcy, Litwa i Belgia, a na końcu stawki Węgry, Czechy i Cypr. Autorzy raportu przewidują, że pełną równość Stary Kontynent osiągnie za 67 lat. Na drugim miejscu pod względem regionów jest Ameryka Północna (75 proc.), która ten cel osiągnie za 95 lat, a na ostatnim Bliski Wschód i Afryka Północna (62,6 proc., 152 lata).

ZOBACZ TEŻ: UE: firmy będą musiały ujawniać wysokość luki płacowej. Kobiety wciąż zarabiają średnio o 13 procent mniej

Równość płci. Jak wypadła Polska?

Polska zajęła 60. miejsce w rankingu z wynikiem 72,2 proc., co oznacza, że przesunęła się w zestawieniu o 17 miejsc w górę względem zeszłego roku. Uzyskany wynik przekłada się na 24. pozycję w Europie na 36 państw. W wymiarze ekonomii na świecie Polska zajęła miejsce 64. (69,9 proc.), w wymiarze edukacji miejsce 50. (99,7 proc.), w wymiarze polityki miejsce 73. (21,1 proc.), a w wymiarze zdrowia - pierwsze miejsce (98 proc.) na równi z 25 innymi państwami.

W przypadku naszego kraju obliczono, że w odniesieniu do współczynnika aktywności zawodowej udało się zlikwidować 75,4 proc. różnic między płciami (82. miejsce), ale już w zakresie równości płac za podobną pracę tylko 55,8 proc. różnic (108. miejsce). W odniesieniu do polityki udział kobiet w parlamencie przełożył się na 39,5 proc. równości, a na stanowiskach ministerialnych 21,4 proc. Wysokie wyniki Polska osiągnęła w zakresie równości w kwestii zdrowia, przy czym chodzi tu o proporcje płci przy urodzeniu (94,4 proc.) oraz oczekiwaną długość życia (106 proc.). Wysokie wyniki nasz kraj osiąga także pod względem równości w edukacji, oscylujące między 98,6 proc. (nabór do szkół średnich) a 100 proc. (nabór do szkół podstawowych i wyższych oraz wskaźnik analfabetyzmu).

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: weforum.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock