Trump potwierdza: pojawił się pomysł kupienia Grenlandii


Zakup Grenlandii byłby strategicznie interesujący, ale są ważniejsze sprawy - powiedział w niedzielę prezydent Stanów Zjednoczonych.

Jak pisze agencja Reutera, w czasie rozmowy z dziennikarzami potwierdził doniesienia z ostatnich dni o tym, że rozmawiał o takiej ewentualności z doradcami.

- Pojawiła się taka koncepcja i jest ona strategicznie interesująca. W każdym razie to nie jest sprawa numer 1 dla rządu - przyznał Trump w New Jersey, chwilę przed odlotem z lotniska Morristown.

Premier Danii: mam nadzieję, że pomysł nie jest poważny

Wcześniej w niedzielę premier Danii Mette Frederiksen określiła pomysł kupienia Grenlandii przez USA jako absurdalny. "Grenlandia nie jest na sprzedaż. Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia należy do Grenlandii. Mam ogromną nadzieję, że to (pomysł - red.) nie na poważnie" - mówiła Frederiksen dla gazety "Sermitsiaq".

Była to reakcja na słowa doradcy ekonomicznego Białego Domu Larry'ego Kudlowa, który w wywiadzie dla telewizji Fox News przyznał, iż Trump jest poważnie zainteresowany zakupem Grenlandii.

- Nie chcę przewidywać zakończenia tej sprawy, chcę tylko powiedzieć, że prezydent, który ma doświadczenie w kupowaniu nieruchomości, chce przyjrzeć się kwestii możliwości zakupu Grenlandii - powiedział Kudlow i dodał, że sytuacja "jest rozwojowa". Przypomniał jednocześnie, że były prezydent USA Harry Truman także chciał kupić największą wyspę świata.

Agencja Reuters pisze, że Trump w przyszłym miesiącu zamierza złożyć wizytę w Kopenhadze i kwestia pomysłu zakupu Grenlandii przez USA z pewnością znajdzie się w agendzie rozmów z duńską szefową rządu oraz z premierem Grenlandii Kimem Kielsenem.

Największa wyspa świata

Informacje o pomyśle Trumpa dotyczącym zakupu Grenlandii po raz pierwszy pojawiły się kilka dni temu w "The Wall Street Journal". Dziennik pisał, że amerykański prezydent podczas różnych spotkań z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusjom o bogatych złożach surowców i znaczeniu geopolitycznym wyspy i, według dwóch osób zaznajomionych z tymi rozmowami, poprosił doradcę w Białym Domu o przyjrzenie się tematowi.

Licząca 56 tys. mieszkańców Grenlandia to największa wyspa świata, stanowiąca autonomiczną część Królestwa Danii. Ma ponad 2,1 mln km kw. powierzchni, a więc - dla porównania - ponad 1/5 powierzchni Stanów Zjednoczonych.

Grenlandzki rząd autonomiczny decyduje w większości spraw wewnętrznych, ale decyzje związane z bezpieczeństwem i polityką zagraniczną zapadają w Kopenhadze.

Z racji położenia i bogatych zasobów surowców naturalnych (ropa, gaz, złoto, diamenty, uran, cynk, ołów) Grenlandia ma duże znaczenie geopolityczne i w ostatnich latach budziła rosnące zainteresowanie potęg takich jak USA, Chiny czy Rosja. Na mocy traktatu z Danią z lat 50. USA utrzymują bazę wojskową na północy wyspy, w której skład wchodzi m.in. stacja radarowa - element systemu wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi.

Porównanie powierzchni Polski i Grenlandii
Porównanie powierzchni Polski i GrenlandiiPorównanie powierzchni Polski i Grenlandiithetruesize.com/Konkret24 | thetruesize.com

Autor: adso / Źródło: PAP, tvn24.pl