Czterej Afgańczycy skazani za pożar w obozie Moria

Źródło:
PAP
Pożar w obozie Moria. Nagranie Karola Krasa z Lesbos
Pożar w obozie Moria. Nagranie Karola Krasa z Lesbos Karol Kras
wideo 2/2
Pożar w obozie Moria. Nagranie Karola Krasa z Lesbos Karol Kras

Na 10 lat więzienia skazał grecki sąd czterech Afgańczyków oskarżonych o podpalenie obozu dla uchodźców Moria na wyspie Lesbos we wrześniu ubiegłego roku. W największym tego typu ośrodku dla uchodźców w Europie przebywało wtedy 12 tysięcy osób.

W procesie toczącym się od piątku przed sądem na wyspie Chios młodzi mężczyźni byli oskarżeni o podpalenie, spowodowanie zagrożenia życia i członkostwo w grupie przestępczej. Sąd uznał, że są winni podpalenia - powiedział agencji AFP adwokat oskarżonych. Zapowiedział odwołanie się od wyroku.

W oddzielnym procesie w marcu sąd dla nieletnich na Lesbos skazał za podpalenie Morii na pięć lat więzienia dwóch Afgańczyków, którzy w momencie wybuchu pożaru mieli 17 lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Podpalaczy zidentyfikował ich rodak

Prawnicy skazanych uważają, że zakończony w sobotę proces nie był sprawiedliwy, a trzech sądzonych w momencie aresztowania było nieletnimi, ale nie zostało to uwzględnione przez greckie władze.

Obydwa procesy opierały się w dużej mierze na zeznaniach innego poszukującego azylu Afgańczyka, który zidentyfikował całą szóstkę jako podpalaczy. Nie był obecny na procesach. Skazani uważają, że zostali wskazani przez wyznającego sunnizm Pasztuna jako podpalacze, ponieważ należą do szyickiej mniejszości Hazarów. Ten lud jest prześladowany w Afganistanie - przypomina AFP. Wśród innych świadków oskarżenia znajdowali się też policjanci, wezwani na miejsce strażacy i członkowie działających w obozie organizacji humanitarnych - podaje agencja.

Obóz Moria po pożarzeKarol Kras

Pożar obozu Moria

Dwa pożary doszczętnie zniszczyły we wrześniu 2020 roku obóz Moria, w którym przebywało ponad 12 tysięcy uchodźców i migrantów. W izolowanym przez wiele miesięcy z obawy przed epidemią COVID-19, przepełnionym obozie, w którym panowały bardzo złe warunki sanitarne, często dochodziło do przemocy między rywalizującymi grupami - relacjonuje AFP.

Pożar ośrodka dla uchodźców, w którym przebywało czterokrotnie więcej osób, niż powinno, naświetlił problem kryzysu migracyjnego, który wciąż stanowi ogromne wyzwanie dla Unii Europejskiej.

CZYTAJ: Memento Moria

Pogorzelisko w obozie dla uchodźców MoriaKarol Kras

Autorka/Autor:dg/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Karol Kras

Tagi:
Raporty: