Salah Abdeslam skazany na dożywocie za udział w atakach terrorystycznych z 2015 roku. Nie będzie odwoływał się od wyroku

Źródło:
Reuters, PAP

Salah Abdeslam nie będzie odwoływał się od wyroku dożywocia, który usłyszał po uznaniu go współwinnym zabójstw w atakach terrorystycznych z 2015 roku. W zamachach w Paryżu i Saint Denis zginęło 130 osób, a ponad 350 zostało rannych.

29 czerwca Salah Abdeslam został uznany przez francuski sąd za współwinnego zabójstw w atakach terrorystycznych z 2015 roku i skazany na dożywocie.

We wtorek paryski sąd apelacyjny przekazał, że terrorysta nie będzie odwoływał się od wyroku.

Salah AbdeslamPolicja

Salah Abdeslam jest uważany za jedynego żyjącego członka grupy terrorystycznej, która dokonała zamachów 13 listopada 2015 roku w Paryżu. Były one jednymi z największych ataków terrorystycznych we współczesnej Europie. W sześciu restauracjach, klubie muzycznym Bataclan oraz na stadionie w Saint-Denis zginęło 130 osób i siedmiu sprawców, a ponad 350 osób zostało rannych.

Do zorganizowania ataków przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Wielki proces

Proces oskarżonych o udział w atakach i ich planowanie rozpoczął się we wrześniu 2021 roku. To największy proces karny, jaki kiedykolwiek zorganizowano we Francji. Akt oskarżenia miał 348 stron. W procesie zeznawali eksperci, funkcjonariusze, politycy, a nawet były prezydent Francji Francois Hollande.

Pięciu zawodowych sędziów wydało wyroki od dwóch lat pozbawienia wolności do dożywocia. Sześciu oskarżonych skazano zaocznie. Oprócz Abdeslama 18 oskarżonych otrzymało wyroki za terroryzm, a jeden został skazany za oszustwo.

32-letni Abdeslam został uznany przez sąd za "współorganizatora" ataków, "współsprawcę morderstw, winnego usiłowania zabójstwa, porwania, usiłowania zabójstwa osób sprawujących władzę publiczną, oraz działanie w zorganizowanym gangu".

Wyrok dożywocia bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie został wydany we Francji zaledwie po raz czwarty. Paryski sąd apelacyjny przekazał w oświadczeniu, że żaden ze skazanych nie odwołał się od wyroku.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty: