Facebook usunął nagranie z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro o szczepionce na koronawirusa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Facebook usunął nagranie Jaira Bolsonaro, na którym prezydent powtarza fałszywe stwierdzenie, według którego szczepionki przeciw koronawirusowi są powiązane z rozwojem AIDS. To nie pierwszy raz, kiedy słowa brazylijskiego przywódcy mijają się z prawdą i są usuwane.

Facebook późnym wieczorem w niedzielę usunął ze swojej platformy nagranie opublikowane przez prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, w którym skrajnie prawicowy przywódca wygłaszał fałszywe twierdzenie, że szczepionki przeciw COVID-19 są powiązane z rozwojem AIDS.

- Nasze zasady nie zezwalają na twierdzenia, że szczepionki przeciw COVID-19 zabijają lub poważnie szkodzą ludziom – przekazał w poniedziałek rzecznik Facebooka, cytowany przez Reuters.

Top 10 mitów o szczepieniach przeciw COVID-19

Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS) zatwierdzone przez organy ochrony zdrowia szczepionki przeciw koronawirusowi są bezpieczne dla większości ludzi, w tym tych żyjących z HIV, wirusem wywołującym zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS).

Dziennikarze Reutersa przypominają, że w lipcu holding Alphabet usunął z kanału Bolsonaro na YouTube (należącym do Alphabet) nagrania, na których prezydent Brazylii zalecił stosowanie hydroksychlorochiny i iwermektyny przeciwko COVID-19, pomimo dowodów naukowych, że leki te nie są skuteczne w leczeniu choroby.

Czytaj w portalu fact-checkingowym Konkret24: Iwermektyna "cudownym lekiem" na COVID-19? Brak wystarczających dowodów

Raport senackiej komisji śledczej oskarża Bolsonaro

Bolsonaro oskarżany jest przez opozycję o "negacjonizm", który spowodował katastrofę humanitarną, jaką stała się epidemia, oraz utrudnił stawianie jej czoła. W trakcie epidemii z powodu zakażenia zmarło w Brazylii ponad 600 tysięcy osób.

Liczący prawie 1200 stron dokument stwierdza, że gdyby szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęto w tym samym czasie ,co w wielu innych, zamożnych krajach Ameryki Łacińskiej, dałoby się uratować przed śmiercią co najmniej 120 tysięcy osób.

Prezydent od dawna bagatelizuje niebezpieczeństwo związane z epidemią. Sam zaraził się wirusem w 2020 roku. Z powodu niezaszczepienia się nie został już wpuszczony między innymi na stadion czy do nowojorskiej restauracji, kiedy brał udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Eksperci medyczni stale podkreślają, że szczepienia przeciw koronawirusowi zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby, w tym hospitalizacji i śmierci.

Pod koniec września informowaliśmy, że YouTube uprzedził, że będzie blokował wszystkie materiały zawierające nieprawdziwe informacje dotyczące szczepionek przeciw koronawirusowi i podważające ich skuteczność. Usunął także konta znanych działaczy ruchu antyszczepionkowego.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty: