Polskie zestawy Piorun są już w Estonii. "Ważne z punktu widzenia obronności kraju"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Niemcy, Estonia i Łotwa podpisują umowę w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T. Nagranie archiwalne
Niemcy, Estonia i Łotwa podpisują umowę w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum
wideo 2/2
Niemcy, Estonia i Łotwa podpisują umowę w sprawie zakupu systemu obrony powietrznej IRIS-T. Nagranie archiwalne Reuters Archiwum

Pierwsza partia polskich przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun została przekazana siłom zbrojnym Estonii - poinformowało Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych (RKIK). W komunikacie tej instytucji, cytowanym między innymi przez agencję BNS, podano, że Pioruny "zapewniają dodatkową ochronę powietrzną i są ważne z punktu widzenia obronności kraju".

Piorun to opracowany w Polsce system uzbrojenia przeciwlotniczego, wprowadzony do służby w 2019 roku. Jest w stanie razić cele w odległości do ośmiu kilometrów. System jest używany zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, gdzie udowodnił swoją niezawodność, będąc jednym z najskuteczniejszych systemów uzbrojenia podczas walk przeciwko rosyjskiej armii - przypomniały estońskie media.

Ważne z punktu widzenia obronności kraju

Wymieniając zalety polskiego sprzętu bojowego, zwrócono m.in. uwagę na znacznie łatwiejsze przenoszenie i obsługę, możliwą już po kilku godzinach szkolenia.

- Rakiety przeciwlotnicze Piorun zapewniają dodatkową ochronę powietrzną nie tylko jednostkom manewrowym, ale także obiektom, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie linii frontu, a są ważne z punktu widzenia obronności kraju - powiedział pułkownik Tanel Lelov, szef sekcji obrony powietrznej i przeciwrakietowej estońskiej dywizji, do której trafił polski sprzęt.

- W Ukrainie rakiety te okazały się skuteczne przeciwko większości środków ataku powietrznodesantowego i z pewnością zasady ich użycia w tej wojnie zostaną uwzględnione podczas szkolenia estońskich jednostek - dodał Lelov.

100 zestawów startowych i 300 pocisków

Umowa ramowa pomiędzy RKIK a polską przemysłu obronnego Mesko została podpisana jesienią 2022 roku. Obejmował 100 zestawów startowych i 300 pocisków.

- To ważny dzień. To dzień, który daje nam świadectwo tego, że polski przemysł zbrojeniowy jest w stanie wyprodukować dobrą broń, sprawdzoną broń, która trafia na wyposażenie również naszych sojuszników - mówił wtedy ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Na stronie firmy Mesko podano wcześniej, że "zestaw Piorun jest przeznaczony do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet skrzydlatych. Rakieta dysponuje zapalnikiem wyposażonym w czujnik zbliżeniowy, pozwalającym razić cel w przypadku jego bliskiego minięcia. Zastosowano także dodatkowy celownik dzienny oraz termowizyjny, pozwalający operatorowi na efektywne użycie zestawu również w nocy".

Zamówienie o wartości 103 milionów euro

- Pomimo ogólnego stanu bezpieczeństwa, dużego popytu i niedoborów komponentów, Mesko wywiązało się ze swoich zobowiązań, a dostawy przebiegały terminowo, co świadczy o najwyższym zaangażowaniu państwa polskiego i naszego kontrahenta - zaznaczył Ramil Lipp z RKIK.

Zamówienie jest warte 103 milionów euro, które estoński rząd przeznaczył z pakietu wzmocnienia obrony wojskowej. Na początku 2023 roku władze Estonii podjęły decyzję o przeznaczaniu na obronność co najmniej 3 procent PKB. Na zakończenie roku minister obrony Hanno Pevkur zapowiedział, że w ciągu najbliższych czterech lat Estonia przeznaczy około jednej czwartej budżetu obronnego na zakup amunicji.

Autorka/Autor:tas/ral

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: