Świat

Erika Steinbach chwali nowy polski rząd

Świat

TVN24Przewodnicząca Związku Wypędzonych Erika Steinbach

- Wyraźnie coś się trochę poprawiło, jeśli chodzi o wolę dobrych stosunków niemiecko - polskich - powiedziała Erika Steinbach w wywiadzie dla rozgłośni radiowej "Deutschlandfunk". Wywiad zostanie nadany dziś, relacjonuje go z wyprzedzeniem agencja dpa.

Szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) Erika Steinbach uznała, że po zmianie rządu w Polsce widać oznaki poprawy stosunków między oboma krajami. Jej zdaniem premier Donald Tusk odróżnia się pod tym względem "na szczęście jednak pozytywnie" od swego poprzednika Jarosława Kaczyńskiego.

Erika Steinbach, która jest członkiem kierownictwa rządzącej w Niemczech CDU i posłanką do Bundestagu z ramienia tej partii, wezwała polityków do uregulowania niewyjaśnionych dotąd kwestii odszkodowań dla osób "wypędzonych" z byłych niemieckich terytoriów na wschodzie - pisze niemiecka agencja prasowa. - My jako związek nie możemy tego uregulować - oceniła.

Wystąpiła jednak jednocześnie przeciwko drodze, jaką wybrało Powiernictwo Pruskie, która chce uzyskać zaspokojenie roszczeń poprzez składanie pozwów do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. - Nie podoba mi się droga Powiernictwa Pruskiego. Uważam ją za nieproduktywną - oceniła.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24