Macron: Anglosasi blokują szczepionki i składniki do ich produkcji

Źródło:
PAP

Emmanuel Macron wezwał w piątek Stany Zjednoczone i Wielką Brytanie, by nie blokowały eksportu szczepionek na koronawirusa i składników potrzebnych do ich produkcji. Prezydent Francji podkreślił, że wzmocniłoby to globalną solidarność szczepionkową.

Na Szczycie Społecznym Unii Europejskiej w portugalskim Porto prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził swoje stanowisko w sprawie zawieszenia patentów na szczepionki przeciw koronawirusowi. Pomysł ten w środę poparł prezydent USA Joe Biden. - My, Europejczycy, walczymy o to, aby szczepionka stała się globalnym dobrem publicznym – podkreślił francuski przywódca.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Dodał, że debata na temat patentów "nie powinna eliminować wynagrodzenia za innowacje" i że pracuje "ramię w ramię z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i Komisją Europejską" w tej sprawie. - Dzisiaj Anglosasi blokują szczepionki i składniki do ich produkcji. Dziś 100 procent szczepionek wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych trafia na rynek amerykański – mówił francuski prezydent.

Tymczasem ze 110 milionów dawek wyprodukowanych w Europie Unii Europejska wyeksportowała 45 milionów, a pozostałe zatrzymała. - Jesteśmy obecnie najbardziej hojni na świecie wśród krajów rozwiniętych – stwierdził Emmanuel Macron.

dpa: unijne kraje sceptyczne ws. zawieszenia patentów

Jak pisze niemiecka agencja prasowa dpa, wielu unijnych przywódców ma wątpliwości, czy zawieszenie patentów sprawi, że na świecie szybko poprawi się zaopatrzenie w szczepionki. Zdecydowanie przeciwna temu - jak podkreśla niemiecka agencja - jest kanclerz Angela Merkel, która ze względu na pandemię nie pojechała na unijny szczyt do Porto, ale rozmawiała z jego uczestnikami za pośrednictwem łączy wideo. Szefowa niemieckiego rządu uważa, że zawieszenie patentów na szczepionki to zły pomysł, gdyż mogą to wykorzystać Chiny, przejmując wiedzę i technologię produkcji nowoczesnych preparatów przeciwko COVID-19. Sceptyczna wobec inicjatywy, którą poparł m.in. prezydent USA Joe Biden, jest także przewodnicząca Komisji Europejskiej. W krótkiej i średniej perspektywie zawieszenie patentów nie przyniesie dodatków dawek szczepionek. Potrzeba większej dostępności szczepionek i większego ich eksportu - podkreśliła w Porto Ursula von der Leyen.

Sytuacja epidemiczna we Francji

Tymczasem w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 19 124 osób. W szpitalach zmarło 227 chorych, natomiast od wtorku w domach opieki społecznej odnotowano 25 zgonów. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła zatem o 252, do 106 130 – podała w piątek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 1140 chorych z Covid-19, 269 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się o 654 i wynosi 26 331. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 5106 chorych.

Od początku kampanii szczepień pierwszą dawkę otrzymało 17 492 988 osób (tj. 26,1 proc. populacji i 33,3 proc. osób dorosłych), a 7 641 172 również drugą (11,4 proc. populacji i 14,5 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 617 822 szczepienia, z czego 362 680 pierwszą dawką, a 255 142 drugą.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP