Świat

Dziennikarz walczy z "mitem Jana Pawła II"

Świat

 
TVN24Rewelacjom zawartym w książce o Janie Pawle II bez wątpienia przyjrzy się komisja beatyfikacyjna.

Brytyjski dziennikarz David Yallop w swojej nowej książce zarzuca papieżowi Janowi Pawłowi II "tuszującą postawę wobec molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych". To może opóźnić jego wyniesienie na ołtarze - pisze hiszpański dziennik "El Pais".

W przetłumaczonej właśnie na na język hiszpański książce "The Power and the Glory" Yallop gra rolę adwokata diabła - pisze "El Pais". Według dziennika zarzuca on Janowi Pawłowi II "niezdolność do ukrócenia korupcji w Watykanie, jego tuszującą postawę wobec molestowania seksualnego nieletnich przez duchownych w niektórych krajach, uparte chronienie założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa Marciala Maciela", podejrzewanego o pedofilię i zmuszonego przez Benedytka XVI do opuszczenia Watykanu.

W dzienniku możemy też przeczytać, że Yallop krytykuje polskiego papieża za "stosunki z nikczemnymi dyktatorami takimi jak Pinochet, czy bezlitosne wyrzucanie teologom wyzwolenia uprawiania polityki w Ameryce Łacińskiej". Oskarża go tym samym o zakłamanie, bo określa Jana Pawła II mianem "najbardziej upolitycznionego z papieży".

"The Power and the Glory" ma również obalać wizerunek Jana Pawła II jako obrońcy Żydów w czasie II Wojny Światowej i pogromcy reżimu komunistycznego, który przecież ułatwił mu awans na arcybiskupa Krakowa. Zdaniem "El Pais", tezy zawarte w książce mają "zburzyć, czy skorygować mity dotyczące wielkości moralnej Karola Wojtyły".

Publikacja Yallopa może opóźnić proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Tak stało się w choćby przypadku papieża Piusa XII, gdy wiarygodne źródła historyczne pokazały jego postawę względem reżimu nazistowskiego. - David Yallop może wywrzeć taki sam wpływ na proces kanonizacji Jana Pawła II - uważa "El Pais".

David Yallop jest brytyjskim dziennikarzem i pisarzem słynnym z kontrowersyjnych poglądów. Jego książka "In God's Name" ("W imię Boga") stawia hipotezę, że poprzednik polskiego papieża, Jan Paweł I został zamordowany.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości