Wszystkie dzieci w wieku 4-15 lat z japońskiego miasta Fukushima dostaną jesienią dozymetry - indywidualne mierniki promieniowania. Ma to uspokoić rodziny, zaniepokojone poziomem radioaktywności po marcowej awarii w elektrowni jądrowej, położonej 60 km od miasta. To nie jedyne japońskie miasto, które podjęło takie kroki.
W sumie we wrześniu zostanie rozdanych 34 tys. dozymetrów. Dzieci będą je stale nosić przez trzy miesiące - powiedział we wtorek przedstawiciel wydziału oświaty w Fukushimie.
Według niego poziom radioaktywności w mieście jest poniżej oficjalnego limitu i nie stwarza zagrożenia. Wyjaśnił, że rozdane dzieciom dozymetry będą co miesiąc sprawdzane, by ustalić wchłonięte dawki promieniowania.
W drugim mieście prefektury, Date, położonym poza strefą ewakuacyjną, w zeszłym tygodniu poinformowano, że dozymetry dostanie 8 tysięcy dzieci.
Greenpeace chciał ewakuacji
W zeszłym tygodniu organizacja Greenpeace zaapelowała do rządu Japonii, by zarządził ewakuację dzieci i kobiet w ciąży z miasta. Urzędnik potwierdził, że mieszkańcy otrzymywali z atmosfery dawki promieniowania pomiędzy 10 a 20 milisiwertów rocznie, nie biorąc pod uwagę cząsteczek radioaktywnych wchłanianych z pyłami, wodą i żywnością.
Z kolei operator elektrowni Fukushima I, firma TEPCO, podała we wtorek, że sześciu kolejnych jej pracowników było narażonych na maksymalne dawki promieniowania na poziomie 250 milisiwertów, co podnosi liczbę napromieniowanych osób do ośmiu.
Normy do poprawki
Japońskie ministerstwo zdrowia podniosło ze 100 do 250 milisiwertów maksymalną skumulowaną dawkę roczną promieniowania, na jaką mogą być narażeni ludzie wezwani do pracy przy usuwaniu skutków awarii w elektrowni.
We wtorek ministerstwo nakazało TEPCO, by odsunąć od pracy wszystkich pracowników, u których poziom napromieniowania "wewnętrznego" przekroczył 100 milisiwertów.
Po trzęsieniu ziemi i fali tsunami z 11 marca, które poważnie uszkodziły reaktory w elektrowni w Fukushimie, Japonia podniosła dopuszczalny poziom ekspozycji na promieniowanie dla całej ludności, niezależnie od wieku, z 1 do 20 milisiwertów rocznie. W wielu krajach poziom taki został przyjęty jako norma dla pracowników przemysłu nuklearnego.
Fukushima, stolica prefektury o tej samej nazwie, leży poza strefą o promieniu 20 km od elektrowni Fukushima Daiichi (I), z której po awarii ewakuowano ludzi.
Źródło: PAP