W konfliktach zbrojnych na całym świecie zginęło w ubiegłym roku blisko 2,7 tysiąca dzieci. Ponad 8,5 tysiąca nieletnich zostało wykorzystanych jako żołnierze - informuje w corocznym raporcie dla Rady Bezpieczeństwa sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. - To okazja, by zatrzymać się i zastanowić nad cierpieniem, jakie zadajemy naszym dzieciom, które są naszą przyszłością - powiedziała Virginia Gamba z Organizacji Narodów Zjednoczonych
Raport dotyczy zabijania, okaleczania i wykorzystywania seksualnego dzieci, uprowadzania lub rekrutacji, odmowy dostępu do pomocy oraz ataków na szkoły i szpitale. W dokumencie podano, że w 21 konfliktach na świecie dopuszczono się naruszeń wobec 19 379 dzieci. Najwięcej naruszeń w 2020 roku popełniono w Somalii, Demokratycznej Republice Konga, Afganistanie, Syrii i Jemenie.
W ubiegłym roku 8 521 dzieci było wykorzystywanych jako żołnierze, podczas gdy 2 674 dzieci zginęło, a 5 748 zostało rannych w różnych konfliktach.
Czarna lista
Raport zawiera również czarną listę, która ma zawstydzić strony konfliktów w nadziei, że zmusi je do wprowadzenia środków ochrony dzieci – podaje Reuters. Lista ta od dawna budzi kontrowersje, a dyplomaci twierdzą, że Arabia Saudyjska i Izrael wywierały w ostatnich latach naciski, aby na niej się nie znaleźć.
Wojny dorosłych ponownie odebrały dzieciństwo milionom chłopców i dziewcząt w 2020 roku
Izrael nigdy nie został umieszczony na liście, podczas gdy koalicja wojskowa pod wodzą Saudyjczyków została z niej usunięta w 2020 roku, kilka lat po tym, jak po raz pierwszy została wymieniona w związku z zabijaniem dzieci w Jemenie.
Aby stłumić kontrowersje wokół raportu, czarna lista wydana w 2017 roku przez Guterresa została podzielona na dwie kategorie. W jednej wymieniono strony, które wprowadziły środki ochrony dzieci, a w drugiej strony, które tego nie zrobiły.
Na opublikowanych w poniedziałek listach nie było wielu istotnych zmian. Jedynymi stronami, które nie wprowadziły wspomnianych środków, są birmańska junta - za zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz syryjskie siły rządowe - za rekrutację dzieci, zabijanie, okaleczanie i przemoc seksualną wobec dzieci oraz ataki na szkoły i szpitale.
"Potrzebujemy nadziei"
- Wojny dorosłych ponownie odebrały dzieciństwo milionom chłopców i dziewcząt w 2020 roku - powiedziała Virginia Gamba, specjalna przedstawicielka sekretarza generalnego ONZ ds. dzieci w konfliktach zbrojnych. Jak mówiła, raport to "okazja, by zatrzymać się i zastanowić nad cierpieniem, jakie zadajemy naszym dzieciom, które są naszą przyszłością".
- Musimy zapewnić dzieciom alternatywę dla przemocy i wykorzystywania. Potrzebujemy pokoju, poszanowania praw dzieci i demokracji. Potrzebujemy nadziei na dobre przywództwo. Musimy działać na rzecz budowy przyszłości, w której zapanuje pokój. Proszę, dajmy tę alternatywę dzieciom - apelowała Gamba.
Źródło: PAP, UN News