Dywersja i propaganda. NATO o wojnie hybrydowej


Zagrożenia hybrydowe, tzw. Państwo Islamskie (IS), ewentualna misja na Morzu Egejskim, której celem miałoby być spowolnienie napływu uchodźców do Europy, oraz współpraca z Gruzją – to tematy rozmów ministrów obrony NATO w czwartek w Brukseli.

Dwudniowa narada rozpoczęła się w środę w kwaterze głównej Sojuszu. Pierwszego dnia ministrowie zgodzili się na wzmocnienie obecności wojskowej na wschodniej flance, w tym w Polsce. Drugiego dnia polskiej delegacji przewodniczy wiceszef MON Tomasz Szatkowski.

Działania hybrydowe, uchodźcy, Gruzja

Jak zaplanowano sesja rozpoczęta w czwartek rano ma się zakończyć zatwierdzeniem planu zwiększającego zdolność NATO do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, które obejmują użycie sił konwencjonalnych, dywersję, cyberataki i propagandę.

Wśród członków NATO trwa dyskusja o tym, co Sojusz może zrobić w związku kryzysem migracyjnym. W środę temat ten podniosła Turcja wspierana przez Niemcy i - jak podały niemieckie źródła rządowe - także Grecję. Państwa te opowiadają się za wysłaniem okrętów na wschodnią część Morza Śródziemnego, a w szczególności na Morze Egejskie, by utrudnić gangom przemycanie ludzi do Europy. Misja ma mieć charakter obserwacyjny.

Propozycję zaangażowania sił NATO w walkę z przemytnikami ludzi na Morzu Egejskim wysunęły Niemcy i Turcja po poniedziałkowym spotkaniu w Ankarze kanclerz Angeli Merkel i premiera Ahmeta Davutoglu. Turcja jest dla uchodźców z Syrii najważniejszym krajem docelowym i tranzytowym w drodze na Zachód. Podczas próby dotarcia do Grecji tylko od początku tego roku utonęło ponad 340 ludzi. Wielu z nich korzystało z usług band przemytniczych.

Udział w ewentualnej misji NATO, która miałaby spowolnić napływ uchodźców przez Morze Egejskie już w środę zapowiedziała minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w czwartek będzie mógł poinformować, czy Sojusz Północnoatlantycki wniesie swój wkład w rozwiązanie tego kryzysu.

W czwartek w katerze głównej NATO spotka się też komisja NATO-Gruzja. Ma ona dokonać przeglądu wdrożenia pakietu wsparcia dla Gruzji, który Sojusz przyjął we wrześniu 2014 roku na szczycie w Newport oraz przedyskutować dalszy rozwój współpracy. Pakiet przewiduje wsparcie NATO w 13 obszarach i według dyplomatów z kwatery głównej Sojuszu jego wdrażanie idzie zgodnie z planem. W sierpniu 2015 roku w Krcanisi koło Tbilisi zainaugurowano działanie wspólnego ośrodka szkoleniowego.

49 ministrów ws. IS

Już po oficjalnym zakończeniu spotkania ministrów obrony NATO w kwaterze głównej Sojuszu zbiorą się przedstawiciele 49 państw, które tworzą koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu; należą do niej wszyscy członkowie NATO. Będzie to pierwsze zebranie ministrów obrony państw należących do koalicji przeciwko IS. Poprowadzi je minister obrony USA Ash Carter.

Jak zapowiadał Stoltenberg ministrowie na prośbę USA zgodzą się wysłać w rejon działań przeciwko IS należące do NATO samoloty systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS.

W środę szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że Polska będzie współuczestniczyć w działaniach przeciwko IS. Jak dodał, szczegóły mają zostać ustalone w ciągu najbliższych tygodni, ale wstępne rozmowy dotyczyły udziału w działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych.

Macierewicz podkreślił, że Polska widzi zaangażowanie na tym polu "w szerokim aspekcie", "licząc, że zarówno Stany Zjednoczone jak i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją trwałą, stałą obecnością".

Wojna domowa w Syrii

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: