Szefowie unijnych instytucji reagują na wybór Donalda Tuska na premiera. "Gratuluję Donaldzie!"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Sejm zdecydował: Tusk premierem
Sejm zdecydował: Tusk premierem
wideo 2/20
Sejm zdecydował: Tusk premierem

Donald Tusk został wybrany przez Sejm na premiera. Gratulacje dla nowego szefa rządu płyną między innymi z unijnych instytucji. "Twoje doświadczenie i silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy" - napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zaznaczyła, że "nie może doczekać się" współpracy z Tuskiem. "Z niecierpliwością czekam na ponowne powitanie przy stole unijnego szczytu" - podkreślił szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Gratulacje z unijnych instytucji

Tuskowi pogratulowała między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Twoje doświadczenie i silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy, z korzyścią dla Polaków" - podkreśliła we wpisie przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Podkreśliła, że "nie może doczekać się współpracy" z Tuskiem, zaczynając od ważnego wydarzenia, jakim jest zbliżający się szczyt Rady Europejskiej. "Gratuluję Donaldzie!" - dodała von der Leyen.

"Gratulacje drogi Donaldzie Tusku z objęcia funkcji Premiera RP! Z niecierpliwością czekam na ponowne powitanie przy stole unijnego szczytu. Twoje doświadczenie i zaangażowanie w wartości europejskie pomogą w budowaniu silniejszej i bardziej zjednoczonej UE" - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel.

"Jako z nowym premierem Polski, zagorzałym zwolennikiem Unii Europejskiej i drogim przyjacielem, nie mogę się doczekać wspólnej pracy na rzecz zamożnej Polski i silniejszej Europy" - napisała na platformie X (dawniej Twitter) szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Przewodnicząca PE podkreśliła we wpisie: "Poradzimy sobie z bieżącymi wyzwaniami. Jesteśmy zjednoczeni".

"Serdeczne gratulacje" - napisała w języku polskim.

Autorka/Autor:tas, asty/ft, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ursula von der Leyen/X