Departament Stanu podsumował wizytę Dereka Cholleta w Polsce. W komunikacie o "ochronie wolności mediów"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP
Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej
Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowo-WschodniejTVN24
wideo 2/4
Chollet: Stany Zjednoczone mają swoje interesy dotyczące bezpieczeństwa w Europie Środkowo-WschodniejTVN24

Doradca Departamentu Stanu Derek Chollet podczas wizyty w Warszawie podkreślił znaczenie dalszego wzmacniania polskich instytucji demokratycznych i ochrony wolności mediów jako kluczowych elementów żywotnej demokracji - przekazał w piątek w komunikacie rzecznik Departamentu Stanu USA. Amerykańska dyplomacja zaznaczyła także między innymi, że Chollet "omówił wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2".

W wydanym na koniec trzydniowej wizyty Dereka Cholleta w Polsce komunikacie, opublikowanym przez Biuro Rzecznika Prasowego Departamentu Stanu USA, znalazła się informacja, że przedstawiciel amerykańskiej dyplomacji odwiedził Warszawę, aby "potwierdzić silne relacje Stanów Zjednoczonych z naszym sojusznikiem w NATO - Polską".  Dodano, że spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem, sekretarzem stanu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim oraz marszałkiem Senatu, senatorem Tomaszem Grodzkim, aby "opowiedzieć się za wspólnym podejściem do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu oraz rozwiązania kryzysu klimatycznego".

Derek Chollet w Warszawie. O czym rozmawiał?

Chollet "wyraził również uznanie dla roli Polski w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji i promowaniu demokracji na Białorusi" - czytamy w komunikacie. Jak przekazał Departament Stanu, Chollet "podkreślił znaczenie dalszego wzmacniania polskich instytucji demokratycznych i ochrony wolności mediów jako kluczowych elementów żywotnej demokracji".

"Na koniec omówił wspólne obawy dotyczące gazociągu Nord Stream 2" - dodano.

"Podczas wizyty w Polsce Chollet spotkał się również z liderami biznesu, aby wzmocnić dwustronne więzi gospodarcze, oraz z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, aby omówić nasze wspólne zaangażowanie na rzecz wartości demokratycznych" - poinformował Departament Stanu.

Treść komunikatu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price zacytował także na Twitterze.

Przydacz powiedział na czwartkowym briefingu po spotkaniu z amerykańskim politykiem, że przedstawił mu naszą ocenę Nord Stream 2. - Polska uważa, że to projekt polityczny, szkodliwy dla bezpieczeństwa całej Europy - podkreślił wiceszef MSZ.

Doradca Departamentu Stanu USA o wolności mediów i sprawie TVN24

Doradca Departamentu Stanu USA Derek Chollet rozmawiał w czwartek z dziennikarzem "Faktów" TVN Piotrem Kraśką.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z DEREKIEM CHOLLETEM W TVN24 GO

- Kwestia wolności mediów jest w tym momencie ważnym tematem dla wielu amerykańskich urzędników. Los koncesji dla telewizji - TVN24 - to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie i jest to temat, który dziś poruszyłem z moimi polskimi rozmówcami – mówił.

Zaznaczył, że "wspólne wartości" czynią polsko-amerykański sojusz "wyjątkowym". - W momencie, kiedy te wartości są kwestionowane, to powód do zaniepokojenia - przyznał.

CZYTAJ RAPORT: Projekt ustawy anty-TVN a koncesja dla TVN24 i TVN

Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnie
Chollet: los koncesji dla telewizji TVN24 to coś, do czego podchodzimy bardzo poważnieTVN24

Koncesja dla TVN24 wygasa 26 września, czyli za 65 dni. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu przypomniał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP