Sąd w Pekinie prowadzi proces australijskiej dziennikarki i byłej prezenterki telewizyjnej Cheng Lei. Zarzuca się jej "przekazywanie chińskich tajemnic państwowych" za granicę. Niewiele wiadomo o charakterze jej domniemanego przestępstwa. Rozprawa prowadzona jest za zamkniętymi drzwiami. - To godne pożałowania. Nie możemy mieć zaufania do słuszności procesu, który jest prowadzony w tajemnicy - komentował ambasador Australii w Chinach, który nie został wpuszczony na rozprawę.
Urodzona w Chinach, ale wychowana w Australii dziennikarka przez ponad dekadę pracowała w anglojęzycznej stacji CGTN, międzynarodowym ramieniu państwowej chińskiej telewizji CCTV. Została zatrzymana w sierpniu 2020 roku. Chińskie władze formalnie postawiły ją w stan oskarżenia 5 lutego 2021 roku.
Rodzina Cheng Lei utrzymuje, że kobieta jest niewinna. Canberra wielokrotnie podnosiła obawy związane z zatrzymaniem dziennikarki.
BBC podaje, że niewiele wiadomo na temat dokładnego charakteru domniemanych przestępstw Cheng. Nie jest też jasne, kiedy zostanie wydany werdykt w jej sprawie.
W rozmowie z dziennikarzami przed salą sądową ambasador Australii w Chinach Graham Fletcher przekazał, że zarówno jemu, jak i innym australijskim urzędnikom odmówiono wstępu na rozprawę. "Chińskie sądy często zabraniają osobom z zewnątrz udziału w procesach uznanych za wrażliwe politycznie" - zwraca uwagę BBC.
- Jest to głęboko niepokojące, niezadowalające i godne pożałowania. Nie możemy mieć zaufania do słuszności procesu, który jest prowadzony w tajemnicy - oświadczył dyplomata, zaznaczając, że Australia będzie nadal "stanowczo opowiadać się za prawami i interesami Cheng Lei".
Wcześniej informowano o złym stanie zdrowia dziennikarki przebywającej w areszcie. Fletcher teraz aktualizował, że "radzi sobie dobrze". Prawnik Cheng powiedział mediom, że kobieta jest w dobrym zdrowiu i dobrym nastroju.
Ambasador ogłosił też, że Australia zwróciła się z wnioskiem, aby Cheng mogła porozmawiać ze swoimi dziećmi. - Od czasu zatrzymania nie miały żadnego kontaktu z matką - zauważył.
W oświadczeniu rodziny przesłanym agencji Reutera stwierdzono, że dzieci i rodzice Cheng "ogromnie za nią tęsknią i mają szczerą nadzieję, że jak najszybciej się z nią spotkają".
W ostatnich latach stosunki między Australią a Chinami uległy pogorszeniu, prowadząc do zatargów dyplomatycznych i handlowych. Analitycy twierdzą, że utrudniło to władzom australijskim negocjacje z Pekinem w sprawie uwolnienia ich obywateli.
W ostatnich miesiącach Pekin aresztował lub wydalił wielu dziennikarzy. Wkrótce po ujawnieniu zatrzymania Cheng w pośpiechu z Chin, z pomocą urzędników konsularnych, wyjechało dwóch innych korespondentów australijskich mediów. Przed wyjazdem byli przesłuchiwani przez funkcjonariuszy chińskiego ministerstwa bezpieczeństwa państwowego.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images