TVN24 | Świat

Omikron dotarł do Pekinu. Igrzyska za niecałe trzy tygodnie

TVN24 | Świat

Autor:
akw//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Władze Pekinu zgłosiły pierwszy przypadek bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa omikron. W stolicy Chin na początku lutego rozpoczną się - bojkotowane przez organizacje praw człowieka - zimowe igrzyska olimpijskie.

W badaniach laboratoryjnych wykryto u zakażonej osoby "mutacje charakterystyczne dla wariantu omikron" - powiedział dziennikarzom w Pekinie przedstawiciel miejskiego urzędu do spraw walki z epidemią Pang Xinghuo, cytowany przez agencję Reutera.

Władze pekińskiej dzielnicy Haidian przekazały, że zamknięto osiedle, na którym mieszka zakażona osoba, oraz miejsce, w którym pracuje. Do badań pobrano ponad 2,4 tysiąca próbek od osób związanych z tymi miejscami.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Igrzyska za trzy tygodnie. W tle - oprócz omikrona - ich bojkot

Chińskie miasta zacieśniły w ostatnich tygodniach kontrole przeciwepidemiczne w związku ze rozpoczynającymi się 4 lutego - bojkotowanymi między innymi przez Biały Dom i organizacje praw człowieka - zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Kilka miast mierzy się z nowymi ogniskami wariantów delta i omikron.

Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 roku, mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka

Dyplomatyczny bojkot igrzysk był szeroko popierany przez polityków w Waszyngtonie, choć część republikanów domagała się pełnego bojkotu, włącznie z wycofaniem udziału sportowców USA w imprezie.

W Chinach ma miejsce systematyczne prześladowanie Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Sinciang w zachodniej części kraju, w tym poprzez masowe zamykanie ludności w obozach "reedukacyjnych" i politykę mającą zmniejszyć dzietność ujgurskich kobiet. Według USA praktyki te stanowią ludobójstwo.

Epidemia w Chinach

Lokalne przypadki omikronu wykryto dotąd również w co najmniej czterech innych prowincjach i miastach wydzielonych Chin: w Tiencinie na północy, w Liaoningu na północnym wschodzie, w Guangdongu na południu i w Henanie w środkowej części kraju. Łączna liczba infekcji omikronem nie jest znana.

>> Wykryli dwa przypadki koronawirusa, przetestują 14 milionów ludzi

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto łącznie 165 nowych przypadków Covid-19, w tym 104, w których do zakażenia doszło na terenie kraju. Zdiagnozowano ponadto 25 bezobjawowych infekcji koronawirusem, w tym dwie lokalne – poinformowała w sobotę państwowa komisja zdrowia.

Autor:akw//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości