TVN24 | Świat

Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie

TVN24 | Świat

Autor:
akr\mtom
Źródło:
PAP
Jen Psaki o dyplomatycznym bojkocie zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Pekinie
Jen Psaki o dyplomatycznym bojkocie zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Pekinie2021 Cable News Network All Right Reserved
wideo 2/2
2021 Cable News Network All Right ReservedUSA ogłaszają dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Pekinie

Biały Dom ogłosił dyplomatyczny bojkot zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie ze względu na łamanie praw człowieka przez Chiny.

- Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 roku, mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Dodała, że choć sportowcy USA wezmą udział w wydarzeniu i mają "100-procentowe wsparcie", Biały Dom nie zamierza "dodawać rozgłosu" igrzyskom.

- Oficjalna lub dyplomatyczna reprezentacja podczas tych igrzysk oznaczałaby, że traktujemy je jako "business as usual" w obliczu rażących naruszeń praw człowieka i zbrodni ChRL w Sinciangu i po prostu nie możemy tego zrobić. Prezydent Biden powiedział prezydentowi Xi, że bronienie praw człowieka jest w DNA Amerykanów - dodała.

Żaden przedstawiciel administracji nie weźmie udziału w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie i w igrzyskach paraolimpijskich w 2022 roku, mając na uwadze trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu oraz inne naruszenia praw człowieka

Zapytana o zapowiedź kontrsankcji ze strony Chin, Psaki stwierdziła, że w ocenie administracji współpraca w sprawie problemów ponadnarodowych z ChRL "nie jest przysługą wyświadczaną USA przez Chiny". Psaki przekazała, że Pekin został uprzednio poinformowany o decyzji Waszyngtonu.

Igrzyska w Pekinie rozpoczynają się 4 lutego i trwać będą do 20 lutego.

Bojkot igrzysk był szeroko popierany przez polityków w Waszyngtonie, choć część republikanów domagała się pełnego bojkotu, włącznie z wycofaniem udziału sportowców USA w imprezie.

W Chinach ma miejsce systematyczne prześladowanie Ujgurów i innych muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Sinciang w zachodniej części kraju, w tym poprzez masowe zamykanie ludności w obozach "reedukacyjnych" i politykę mającą zmniejszyć dzietność ujgurskich kobiet. Według USA praktyki te stanowią ludobójstwo.

Autor:akr\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport