Chiny przetestują 14 milionów mieszkańców miasta Tiencin po wykryciu dwóch przypadków koronawirusa

Autor:
mart//rzw
Źródło:
PAP

14 milionów mieszkańców portowego miasta Tiencin w Chinach zostanie przetestowanych pod kątem zakażenia koronawirusem - podaje brytyjski dziennik "The Guardian". Testowanie zarządzono po wykryciu patogenu u dwóch osób. Obecnie COVID-19 stwierdzono w Tiencinie już u 20 ludzi.

Pierwsze dwa przypadki zakażenia wykryto u 10-letniej dziewczynki i 29-letniej kobiety. U obu wykryto wariant omikron. Wtedy zarządzono powszechne testy pod kątem obecności koronawirusa. Testowanie mieszkańców Tiencinu rozpoczęło się w niedzielę i wedle planu ma się zakończyć w dwa dni. Przebadanych ma zostać 14 milionów mieszkańców. Do tej pory w Tiencinie wykryto 20 przypadków zakażenia. Wśród zakażonych jest 15 dzieci w wieku od ośmiu do 13 lat, czworo rodziców i pracownica placówki wychowania pozaszkolnego - jedna z dwóch pierwszych zainfekowanych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Testowanie i zamknięcie w domach

Mieszkańcom Tiencinu zalecono nieopuszczanie domów lub pozostanie w ich pobliżu, aby mogli wziąć udział w badaniach przesiewowych. Przekazano, że dopóki nie zostanie potwierdzony negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mieszkaniec nie otrzyma "zielonego kodu" w chińskiej aplikacji covidowej.

Prawie wszyscy obywatele Chin są zobowiązani do przedstawiania paszportu covidowego, m.in. w pojazdach transportu publicznego.

Google Maps

Koronawirus w Chinach. Ostrożność przed Igrzyskami

Chiny zintensyfikowały strategię "zero covid" w okresie poprzedzającym zimowe igrzyska olimpijskie, które mają się rozpocząć w Pekinie 4 lutego.

Miliony ludzi zostały zamknięte w domach w mieście Xi'an w prowincji Shaanxi, w którym znajduje się słynna terakotowa armia, oraz Yuzhou w prowincji Henan. Oba miasta położone są dalej od Pekinu niż Tiencin (podróż pociągiem między Tiencinem a stolicą zajmuje mniej niż godzinę), jednak występują tam większe ogniska zakażeń. W mieście Zhengzhou, stolicy Henanu, od poniedziałku rozpoczynają się także masowe testy, a szkoły zostaną zamknięte.

W sobotę w Chinach odnotowano 165 nowych potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, w tym 92 lokalne. Do większości nowych infekcji doszło w Henanie i Shaanxi.

Autor:mart//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości