Chińczycy też nie chcą tarczy antyrakietowej

 
Chińczycy też nie chcą tarczyMDA

W swojej walce przeciwko budowie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Rosjanie zyskali kolejnego sojusznika - Szanghajską Organizację Współpracy, w skład której wchodzą m.in. Chiny.

W podpisanej przez członków SzOW w Astanie deklaracji można przeczytać, że kraje w niej zrzeszone ostrzegają przed "jednostronną" budową tarczy, która może podminować światowe bezpieczeństwo: "Jednostronna i nieograniczona rozbudowa tarczy antyrakietowej przez jedno państwo albo wąską grupę państw może naruszyć strategiczną stabilność i międzynarodowe bezpieczeństwo".

W skład Szanghajskiej Organizacji Współpracy wchodzą: Rosja, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Status obserwatora Organizacji ma też m.in. Iran, w którego oficjalnie wymierzona jest amerykańska tarcza.

Rosja tradycyjnie sprzeciwia się powstaniu tarczy w Europie argumentując, iż zaburzy ona równowagę sił między USA a Rosją. Moskwa stara się przeforsować zamiast projektu amerykańskiego projekt budowy wspólnej instalacji, która de facto oznaczałaby usankcjonowanie rosyjskiej sfery interesów w Europie Wschodniej. Waszyngton i NATO sprzeciwiają się jednak na razie takiemu pomysłowi.

Szanghajska Organizacja Współpracy powstała w 2001 roku jako forum współpracy w walce z międzynarodowym terroryzmem. Mimo wielu prognoz SzOW nie przekształcił się jednak do tej pory, wobec sprzecznych interesów przede wszystkim Rosji i Chin, w sojusz militarny, który mógłby być przeciwwagą dla NATO.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MDA