Amazońskie lasy znikają w dramatycznym tempie. Obrońcy środowiska oskarżają Bolsonaro

Źródło:
PAP

Brazylijski Instytut Badań Kosmicznych (INPE) poinformował w piątek, że w kwietniu gwałtownie wzrosło wylesianie brazylijskiej Amazonii. Do zwalczania procederu nielegalnego pozyskiwania drewna władze zamierzają zaangażować żołnierzy.

Według danych rządowych zniszczenia w brazylijskiej części Amazonii wzrosły w kwietniu o 64 procent w porównaniu z tym samym miesiącem rok temu. W pierwszych czterech miesiącach roku wylesianie Amazonii wzrosło o 55 procent w porównaniu z takim samym okresem w 2019 roku. Epidemia COVID-19 znacznie skomplikowała wysiłki na rzecz walki z wylesianiem, bo w terenie jest mniej niż zwykle strażników leśnych i obrońców przyrody. Zdaniem brazylijskich ekologów sytuacja ta sprzyja handlarzom, górnikom i farmerom, którzy mogą znacznie łatwiej nielegalnie pozyskiwać drewno.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W czwartek prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zezwolił na rozmieszczenie sił zbrojnych w celu powstrzymania nielegalnej wycinki w lasach Amazonii. Mimo to, właśnie jego obrońcy środowiska obwiniają za wzmożone wylesianie regionu. Według ekologów, kampanię wyborczą Bolsonaro sfinansowali częściowo wielcy hodowcy bydła. Obejmując urząd, zapowiedział wzmożenie eksploatacji zasobów naturalnych Amazonii, wykorzystania jej dla celów hodowli i wydobycia bogactw mineralnych.

Wylesianie AmazoniiAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autorka/Autor:asty//rzw

Źródło: PAP