TVN24 | Świat

Bolsonaro wysyła wojsko do walki z pożarami lasu

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał rozkaz o wysłaniu do Amazonii wojska w celu walki z pożarami lasu i nielegalnym karczowaniem puszczy. W walce z nielegalną wycinką ma pomóc budowa bazy wojskowej w Amazonii.

W związku ze znacznym wzrostem nielegalnej wycinki drzew w Amazonii prezydent Brazylii Jair Bolsonaro podpisał w czwartek rozkaz o wysłaniu wojska do puszczy. Wiceprezydent Hamilton Maurao zapowiedział wcześniej budowę bazy wojskowej w Amazonii w ramach walki z deforestacją. Według agencji Reutera, Amazonia w pierwszym kwartale straciła o 51 procent więcej pokrywy leśnej niż w takim samym czasie rok temu. Przy czym, z uwagi na porę deszczową, zwykle jest to okres, kiedy wycinka puszczy ustaje.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent Brazylii wyśle wojsko do walki z wycinką AmazoniiSgt. Adam M. Stump/WIkimedia CC BY 2.0

Wojsko nie po raz pierwszy wysyłane jest do Amazonii

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Jair Bolsonaro wysyła wojsko do Amazonii. Zrobił to także w sierpniu ubiegłego roku, w reakcji na falę krytyki, jaka spadła na jego administrację w wyniku rekordowych pożarów i wycinki drzew.

Podpisany przez prezydenta obecny rozkaz obowiązuje od 11 maja do 10 czerwca, ale może być przedłużony o kolejny miesiąc.

Nowe zarządzenie prezydenta Bolsonaro daje możliwość wojsku "koordynowania" działań agencji na rzecz proekologicznych, między innymi Brazylijskiego Instytutu Środowiska i Odnawialnych Zasobów Naturalnych (Ibama) czy Instytutu Ochrony Różnorodności Biologicznej Chico Mendesa (ICMBio).

Wylesianie AmazoniiAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Sgt. Adam M. Stump/WIkimedia CC BY 2.0