Brazylia idzie na wojnę z komarami. Rousseff rozmawiała o wirusie z Obamą

Wirus Zika coraz groźniejszy
Wirus Zika coraz groźniejszy
tvn24
tvn24WHO przewiduje, że w samej Brazylli zakażonych wirusem zika zostanie 1,5 mln osób

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff ogłosiła ogólnokrajową kampanię przeciwko przenoszonemu przez moskity wirusowi zika, który powoduje m.in. nieodwracalne deformacje płodu. O walce z wirusem rozmawiała z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Rousseff poinformowała, że pierwszy etap kampanii przewiduje likwidację rejonów wylęgania się moskitów z rodziny Aedes aegypti. Kampanią, w której uczestniczy wojsko, objęte zostały wszystkie federalne placówki oświatowe, ośrodki zdrowia i inne instytucje państwowe.

"Rząd, kościoły, drużyny piłkarskie"

Prezydent wezwała cały naród do włączenia się do kampanii, m. in. poprzez likwidowanie zbiorników stojącej wody oraz oddawanie do utylizacji resztek żywności.

- Rząd, kościoły, drużyny piłkarskie, związki zawodowe - wszyscy muszą przyczynić się do eliminowania miejsc lęgowych. Wygramy tę wojnę - powiedziała Rousseff.

Rousseff rozmawiała w piątek o walce z wirusem z prezydentem USA Barackiem Obamą. Uzgodniono ścisłą współpracę w badaniach nad wirusem i opracowaniem skutecznej szczepionki. W USA zanotowano już szereg przypadków zakażenia wirusem zika.

Przenoszony przez moskity wirus wywołuje szereg groźnych chorób. Jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży; ma powodować m.in. małogłowie u płodu.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości