Trump rozmawiał z Netanjahu. "Niebezpieczna aktywność Iranu"


Prezydent USA Donald Trump rozmawiał telefonicznie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu na temat kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz groźnych posunięć Iranu na Bliskim Wschodzie - poinformował Biały Dom.

- Przywódcy rozmawiali o współpracy Stanów Zjednoczonych i Izraela w zakresie wspólnych interesów dotyczących bezpieczeństwa narodowego - powiedział rzecznik Białego Domu Judd Deere. Trump i Netanjahu skoncentrowali się na "działaniach mających uniemożliwić niebezpieczną aktywność Iranu w regionie".

We wtorek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że Iran wzbogaca uran powyżej limitu wyznaczonego w porozumieniu nuklearnym na 3,67 proc. oraz że zapasy nisko wzbogaconego uranu w tym kraju przekroczyły ustalony limit 202,8 kg.

Iran zagroził ponadto, że w reakcji na odejście przez USA od porozumienia nuklearnego i wznowienie przez Waszyngton antyirańskich sankcji rozważa m.in. wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. lub wyższego.

W maju 2018 roku prezydent Trump wycofał USA z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały tę umowę, chcą ją utrzymać w mocy.

We wtorek Niemcy, Francja, Wielka Brytania i UE zaapelowały o zorganizowanie nadzwyczajnego spotkania stron umowy nuklearnej z Iranem, by omówić kwestie przestrzegania jej uzgodnień przez Teheran

Irański program nuklearnyPAP

Autor: ft\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości