Biały Dom: Rosja i USA nie prowadzą zimnowojennej walki o Ukrainę

Aktualizacja:

Sytuacja, w której Ukraina pogrążyłaby się w przemocy, nie leży w interesie Rosji. Waszyngton i Moskwa nie prowadzą zimnowojennej walki o wpływy w Kijowie - powiedział w piątek po południu rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Sytuacja na Ukrainie to nie jest "przeciąganie liny" ani walka o wpływy między "Wschodem a Zachodem czy też Stanami Zjednoczonymi a Rosją w stylu zimnej wojny" - podkreślił Carney podczas konferencji prasowej w Białym Domu.

Dodał też, że w interesie Moskwy leży to, by sytuacja na Ukrainie ustabilizowała się, a kraj ten rozwijał się tak, jak życzą sobie tego jego obywatele.

Biały Dom zadowolony

Biały Dom przyjął wcześniej w piątek z aprobatą podpisanie na Ukrainie porozumienia między rządem a opozycją, zaapelował też o szybkie wdrożenie ustaleń tej umowy, począwszy od powstrzymania się od wszelkiej przemocy.

Zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Baracka Obamy Tony Blinken poinformował wcześniej w rozmowie z telewizją MSNBC, że Obama jeszcze w piątek będzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat sytuacji na Ukrainie.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: