Berlin: nie rozważamy nałożenia sankcji na Polskę

[object Object]
Ambasador Niemiec: stosunki polsko-niemieckie są skarbem, którego należy strzectvn24
wideo 2/35

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował, że Berlin nie rozważa nałożenia sankcji na Polskę. Sankcje te miałyby być reakcją na ostatnie zmiany wprowadzone przez polski rząd w mediach publicznych oraz Trybunale Konstytucyjnym.

W sobotę szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, "jeśli będzie ona w dalszym ciągu lekceważyć normy państwa prawa". Do partii CDU należy kanclerz Angela Merkel.

"Dobre relacje z Polską w interesie Berlina"

Jednak w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert zaprzeczył, jakoby niemiecki rząd podzielał takie stanowisko. Na pytanie, czy Niemcy rozważają nałożenie sankcji na Polskę, odpowiedział krótko: "nie".

- Niemcy i Polacy są sąsiadami, partnerami i przyjaciółmi tak bliskimi jak nigdy przedtem w historii – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami. - Chcemy (ten skarb) zachować, kontynuować i w miarę możliwości pogłębić – zapewnił rzecznik wypowiadając się w imieniu Merkel.

Seibert odmówił ustosunkowania się do wypowiedzi niemieckich polityków zajmujących stanowiska w UE, uznanych przez władze w Warszawie za antypolskie. - To dobry i sensowny zwyczaj, że nie oceniamy wypowiedzi polityków europejskich, niezależnie od ich pochodzenia – wyjaśnił.

Rzeczniczka niemieckiego MSZ podkreśliła z kolei, że "dobre relacje z Polską leżą w interesie Berlina, zwłaszcza wobec trwającego kryzysu migracyjnego".

"Odwaga nałożenia sankcji"

W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" Kauder oświadczył w sobotę, że "kiedy stwierdza się naruszenia wartości europejskich, państwa członkowskie (Unii Europejskiej) muszą mieć odwagę sięgnięcia po sankcje".

"Polski rząd musi wiedzieć: pewnych podstawowych wartości nie wolno w Europie naruszać" – powiedział i wyraził zadowolenie, że Komisja Europejska "dokładnie przyjrzy się teraz" sytuacji w Polsce.

Niemiecki "Spiegel" informuje, że "również przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Herbert Reul opowiedział się za karami finansowymi przeciwko Polsce".

Z kolei komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger sugerował 3 stycznia na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" objęcie Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m.in. zmiany w mediach publicznych.

"Werbalny amok" Schulza

Krytyczne wobec Polski wypowiedzi w Niemczech wzbudziły sprzeciw części niemieckich polityków. Niemiecki eurodeputowany Alexander hrabia Lambsdorff zarzucił przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego Martinowi Schulzowi, że komentując wydarzenia polityczne w Polsce popadł w "werbalny amok".

- Nie jest słuszne, gdy kraj potępia się hurtowo i stawia na jednym poziomie z Rosją Putina - powiedział należący do liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) polityk publicznemu radiu Deutschlandfunk.

W rozmowie z tym radiem 14 grudnia socjaldemokrata Schulz oświadczył, iż "to, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne". Skomentował w ten sposób działania władz państwowych w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i mediów publicznych.

Waszczykowski: mamy problem w komunikacji

W związku "z antypolskimi wypowiedziami polityków niemieckich" szef polskiego MSZ zaprosił niemieckiego ambasadora na rozmowę. W poniedziałek rano ambasador Niemiec Rolf Nikel przyjechał do polskiego MSZ, spotkanie trwało ok. czterdziestu minut.

- Mamy pewien problem w komunikacji między niektórymi niemieckimi politykami i wydaje mi się, że jesteśmy na dobrej drodze, żeby znaleźć to rozwiązanie. Najlepszym rozwiązaniem byłyby wizyty w Polsce niemieckich polityków, którzy mogliby się przekonać, że stan demokracji polskiej nie jest tak zły, jak się z daleka od Polski wydaje - oświadczył szef polskiej dyplomacji na wspólnym briefingu z ambasadorem Niemiec.

Ambasador Niemiec: stosunki polsko-niemieckie są skarbem, który należy strzec
Ambasador Niemiec: stosunki polsko-niemieckie są skarbem, który należy strzecTVN24 Katowice / KMP Gliwice

Autor: mm/ja,rzw,kk / Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: