Polityka zagraniczna Niemiec

Polityka zagraniczna Niemiec

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) zapowiedziała w poniedziałek rozpoczęcie szybkiej interwencji, by pomóc Grecji w radzeniu sobie z dużą liczbą migrantów na jej granicach zewnętrznych. W środę ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych państw UE, którzy spotkają się w związku z zaostrzającym się kryzysem uchodźczym u greckich i bułgarskich granic.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła w sobotę wizytę w Moskwie, gdzie spotkała się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przywódcy obu państw opowiedzieli się za ukończeniem gazociągu Nord Stream 2 i poparli zabiegi podejmowane na rzecz rozejmu w Libii. Pytany o obecność w tym kraju najemników rosyjskich z tak zwanej grupy Wagnera, Putin odpowiedział, że "jeśli są tam obywatele rosyjscy, to nie reprezentują oni interesów państwa rosyjskiego i nie otrzymują pieniędzy" od Moskwy.

Wspólne działania na rzecz zmniejszenia napięć na Bliskim Wschodzie zapowiedzieli w niedzielę przywódcy Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Europejscy liderzy zaapelowali także do władz Iraku o dalsze poparcie dla koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim. Wzrost napięcia w regionie spowodowała śmierć w amerykańskim ataku irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer opowiada się za zwiększeniem udziału Bundeswehry w misjach wojskowych w Afryce. Jej zdaniem "dalsza bezczynność" może doprowadzić do tego, że "w końcu będziemy musieli otoczyć Europę murem i drutem kolczastym". Pomysł ten odrzucają współrządzący z chadekami socjaldemokraci.

Stanowisko władz w Berlinie mówiące o tym, że NATO powinno funkcjonować w dalszym ciągu tak jak do tej pory, aby chronić Niemcy, jest zaskakujące - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w programie rosyjskiej telewizji państwowej.

Podważanie elementarnych faktów na temat roli Związku Sowieckiego w rozpętaniu hekatomby II wojny światowej godzi w pamięć ofiar - napisał w oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej. Jest to odpowiedź na słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, który podważył pakt Ribbentrop-Mołotow jako przyczynę wybuchu II wojny światowej. Polskie MSZ także wydało komunikat, w którym oświadczyło, że wypowiedź Putina to zaprzeczenie dorobku jego poprzedników, szukających drogi prawdy i pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

Jesteśmy przeciwni eksterytorialnym sankcjom - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w odpowiedzi na sankcje przyjęte przez Kongres USA wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła też, że nie słyszała o naciskach Pekinu w związku z udziałem koncernu Huawei w budowie sieci telekomunikacyjnej 5G w jej kraju.

Oczekuję, że proces ratyfikacji umowy dotyczącej brexitu zakończy się do stycznia - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po szczycie Unii Europejskiej. Podobnie jak inni światowi liderzy złożyła także gratulacje Borisowi Johnsonowi w związku ze zwycięstwem jego ugrupowania w wyborach w Wielkiej Brytanii. - Chcemy, aby nasze przyszłe stosunki były tak bliskie, jak to możliwe - powiedziała.

Dwóch pracowników ambasady Niemiec w Moskwie ma opuścić Rosję w ciągu siedmiu dni - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Działanie jest odpowiedzią Moskwy na wydalenie z Berlina dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z sierpniowym zabójstwem obywatela Gruzji w stolicy Niemiec. "Krok bezpodstawny, który wysyła zły sygnał" - komentuje niemieckie MSZ.