Armia Beninu poniosła ciężkie straty w przeprowadzonym z zagranicy ataku na jedne z jej najsilniej obsadzonych pozycji. Służby bezpieczeństwa mówią o "dużych stratach", według nieoficjalnych doniesień chodzi o kilkudziesięciu zabitych żołnierzy. Benin w ostatnich latach pada ofiarą ataków, za które obwinia się dżihadystów operujących w sąsiednich Nigrze i Burkinie Faso.
Siły zbrojne Beninu poniosły w środę duże straty w przeprowadzonym na ich pozycje ataku, poinformował w czwartek szef sztabu Gwardii Narodowej Beninu pułkownik Faizou Gomina. Zaatakowane miały zostać jedne z najlepiej wyposażonych oddziałów na północy kraju, gdzie armia próbuje powstrzymać transgraniczne ataki dżihadystów operujących z Nigru i Burkiny Faso.
Armia poniosła ciężki cios
- Zadano nam bardzo ciężki cios – przyznał. Gomina nie sprecyzował liczby ofiar ataku, jednak główna partia opozycyjna w tym kraju - Demokraci - poinformowała, że zginęło około 30 żołnierzy. Z kolei agencja AFP, powołująca się na źródło w służbach bezpieczeństwa Beninu, informuje o 28 ofiarach śmiertelnych. Według tego samego źródła "czterdziestu atakujących zostało do tej pory zneutralizowanych", a "operacja oczyszczania jest kontynuowana".
Jak informuje BBC, nie jest jeszcze jasne, kto stoi za atakiem, ale w ostatnich latach w północnej części Beninu obserwuje się wzrost liczby ataków, za które obwinia się grupy islamistycznych bojowników operujących z sąsiednich państw. - Obudźcie się, oficerowie i szefowie sztabów, mamy bitwy do wygrania – wezwał płk Gomina, cytowany przez BBC.
ISIS rośnie w siłę
Benin i sąsiadujące z nim Togo padają w ostatnich latach ofiarą ataków, ponieważ grupy powiązane z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą rozszerzyły swoją aktywność poza centralny region Sahelu w Afryce Zachodniej. BBC wskazuje, że w 2022 roku Benin wysłał prawie 3000 żołnierzy, aby powstrzymać wtargnięcia na swoje terytorium i wzmocnić bezpieczeństwo na północy kraju.
Budżet obronny tego kraju wzrósł w 2022 roku o 12,2 proc. Benin wzmacnia też współpracę wojskową z Rwandą i Stanami Zjednoczonymi. Podobne działania podejmują władze Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany.
Źródło: Reuters, BBC, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: dvidshub