Trwa dwudziesta doba inwazji Rosji na Ukrainę. Siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Reuters przekazał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 30 dni. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował, że 16 marca wyda wyrok w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. Dziewiętnasta doba
> Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi. Armia ukraińska kontynuuje obronę w "południowej, wschodniej i północnej strefie operacyjnej". Bez większych sukcesów wróg nadal prowadzi ataki rakietowe i naloty bombowe, niszcząc wojskową i cywilną infrastrukturę na Ukrainie - poinformował sztab, który przewiduje rosyjskie prowokacje w regionie Wołynia, które mają wciągnąć w wojnę siły białoruskie. Rosja planuje wzmocnić oddziały prowadzące ofensywę w kierunku Charkowa – dodał sztab.
> Wojskowa administracja obwodu zaporoskiego podała, że mer Melitopolu Iwan Fedorow, który został porwany przez Rosjan, jest prawdopodobnie w okupowanym przez nich Ługańsku, gdzie postawiono mu zarzuty o terroryzm. Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego mer Melitpolu "jest torturowany" i żąda się od niego, by publicznie uznał okupacyjne władze rosyjskie.
> Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 30 dni, od 24 marca – podał Reuters, cytując informacje zamieszczone na stronach kancelarii prezydenta. Prezydent Ukrainy poinformował, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. W swoim przesłaniu do Ukraińców podkreślił, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o "uczciwy pokój".
> Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze - który rozpatruje oskarżenia wobec Rosji na podstawie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa - poinformował, że 16 marca wyda wyrok w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie.
> Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował, że służby jego kraju przejęły w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa, który został objęty amerykańskimi i unijnymi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Według władz portu w Barcelonie, na które powołują się w poniedziałek hiszpańskie media, zarekwirowana tymczasowo jednostka o długości 85 metrów to "Valerie". Jej wartość szacowana jest na 140 mln dolarów.
> W wyniku rosyjskich działań bojowych brytyjski dziennikarz został ciężko ranny w nogi na Ukrainie - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa. Jak przekazała, mężczyzna jest na oddziale intensywnej terapii. Stacja Fox News przekazała na swojej antenie, że ranny został jej korespondent Benjamin Hall.
> Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli czwarty pakiet sankcji wobec Rosji - przekazała francuska prezydencja w UE. Wyjaśniła, że pakiet jest skierowany "przeciwko osobom i podmiotom zaangażowanym w agresję na Ukrainę, a także kilku sektorom rosyjskiej gospodarki".
> Dyrektor Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji i członek rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa generał Wiktor Zołotow oświadczył, że inwazja Rosji na Ukrainę nie przebiega tak szybko, jak chciał Kreml. Przekonywał przy tym, że rosyjskie siły "krok po kroku" zmierzają w kierunku celu.
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Źródło: PAP, Reuters