CNN podała w czwartek, że zabity w Ukrainie Amerykanin to 67-letni James Whitney Hill. Mężczyzna, jak ustaliła amerykańska telewizja informacyjna, był doradcą szefa ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu powiedział w czwartek, że w ciągu trzech tygodni inwazji na Ukrainę, Rosja wystrzeliła już ponad 1000 rakiet.
Zabity w Ukrainie w czwartek Amerykanin to 67-letni James Whitney Hill, który był doradcą szefa ukraińskiego MSW - podało w czwartek CNN, powołując się na innego doradcę ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Antona Geraszenko.
O zabiciu obywatela USA w Czernihowie na północy Ukrainy poinformowały w czwartek wczesnym popołudniem lokalne władze. Śmierć Amerykanina potwierdził następnie sekretarz stanu USA Antony Blinken, ale nie ujawnił jego tożsamości.
Czytaj też: Dziennikarz z USA zginął w Irpieniu. Doradca prezydenta Bidena "skonsultuje się z sojusznikami"
Pentagon: Rosja wystrzeliła ponad 1000 rakiet przeciwko Ukrainie
W ciągu trzech tygodni inwazji na Ukrainę, Rosja wystrzeliła już ponad 1000 rakiet - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Według oficjela wojska rosyjskie znajdujące się pod Kijowem są "w gruncie rzeczy tam, gdzie były wcześniej", choć do miasta przybliżyła się rosyjska artyleria, co może zapowiadać próbę oblężenia.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 23. dzień inwazji
Dodał również, że USA mają "anegdotyczne" informacje o słabnącym morale wśród rosyjskiej armii, spowodowanym twardym oporem Ukraińców i postawą dowódców. Przedstawiciel resortu stwierdził, że mimo zwiększonej aktywności rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym nadal nie ma wskazań świadczących o nadchodzącym desancie na Odessę.
Jak przekazano, nie odnotowano również większych zmian dotyczących walki w powietrzu; ukraińskie siły powietrzne nadal wykonują 5-10 operacji dziennie, podczas gdy Rosja wielokrotnie więcej, ale znaczna część rosyjskich lotów ma miejsce poza granicami Ukrainy i jest używana do wystrzału rakiet dalszego zasięgu.
Odnosząc się do deklaracji władz Słowacji o gotowości do wysłania na Ukrainę systemów obrony przeciwlotniczej S-300, jeśli USA zgodzą się uzupełnić słowackie zapasy, oficjel stwierdził, że nie ma jeszcze decyzji USA w tej sprawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MNS.GOV.UA