TVN24 | Świat

Atak Rosji na Ukrainę. Szef Pentagonu: zakaz lotów nad Ukrainą oznaczałby wojnę z Rosją

TVN24 | Świat

Autor:
js
Źródło:
TVN24, PAP

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin, który przebywa z wizytą na Słowacji powiedział, że zamknięcie przez NATO strefy powietrznej na Ukrainą oznaczałoby de facto wojnę z Rosją. Dodał, że tego "nie zrobimy". Podkreślał, że "zrobimy wszystko, co możemy, aby wspierać Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz obrony jej terytorium".

Czwartek jest 22. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Szef Pentagonu Lloyd Austin, który przebywa z wizytą na Słowacji został zapytany o kolejne apele prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o zamknięcie przez NATO strefy powietrznej na Ukrainą.

- Prezydent (Joe) Biden powiedział jasno, że nie będziemy mieli sił amerykańskich, które miałyby walczyć na Ukrainie. Powiedziawszy to, zrobimy wszystko, co możemy, aby wspierać Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz obrony jej terytorium. Stwierdziliśmy również, że wdrożenie strefy zamkniętego nieba oznacza podjęcie de facto działań bojowych, walki przeciwko Rosji - powiedział Austin.

Dodał, że "to jest to, jak powiedział nasz prezydent, czego nie zrobimy".

Relacja na żywo: 22. doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Sekretarz obrony USA mówił, że "aby kontrolować niebo, trzeba zamknąć obronę powietrzną z poziomu ziemi". - Część z tych systemów obrony jest rozmieszczonych w Rosji, a zatem znowu, nie ma prostego sposobu, aby to zrobić, ponieważ nie ma czegoś takiego jak strefa zamkniętego nieba w wersji light - dodał.

Minister obrony Słowacji: możemy przekazać Ukrainie S-300 po otrzymaniu innego uzbrojenia

Minister obrony Jaroslav Nad' po spotkaniu w Bratysławie z Austinem oświadczył, że Słowacja może przekazać Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300, jeżeli otrzyma zastępcze, nowocześniejsze uzbrojenie.

Szef Pentagonu powiedział, że rozmowy na ten temat trwają. Przekazał, że rozmowy prowadzone są także z innymi partnerami. System S-300 mają także Bułgarzy i Grecy.

Szef Pentagonu: jeśli atakujesz ludność cywilną i robisz to z premedytacją, popełniasz zbrodnię

Szef Pentagonu odwiedza Słowację pierwszy raz od 20 lat. Lloyd podziękował za pomoc, jakiej Bratysława udziela uchodźcom z Ukrainy. Dodał, że jest wstrząśnięty brutalnością walk w tym kraju. - Jeśli atakujesz ludność cywilną i robisz to z premedytacją, popełniasz zbrodnię - podkreślił. Dodał, że Stany Zjednoczone dokonują rewaluacji swojego stanowiska wobec rosyjskiej agresji, nie rozwinął jednak tego tematu.

Według słowackich mediów ministrowie obrony omawiali także kwestię opóźnienia w dostawie na Słowację amerykańskich samolotów myśliwskich F-16, które mają zastąpić wciąż remontowane przez rosyjskie firmy myśliwce MiG-29. Opóźnienie takie oznaczałoby, że przez kilkanaście miesięcy Słowacja nie będzie dysponować własnymi siłami lotnictwa myśliwskiego.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości