Atak Rosji na Ukrainę. Mer Irpienia o ewakuacji: Najeźdźcy ostrzelali cywilów. Na moich oczach dwoje malutkich dzieci zginęło

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP
Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem (zdjęcia z 06.03.2022 r.)
Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem (zdjęcia z 06.03.2022 r.)NEXTA TV
wideo 2/21
Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem (zdjęcia z 06.03.2022 r.)NEXTA TV

Trwa jedenasta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Polsce jest delegacja amerykańskich kongresmenów. Dwóch z jej członków rozmawiało w TVN24 z Piotrem Kraśką. Kongresmen Gregory Meeks powiedział, że zadaniem USA jest dopilnowanie tego, żeby Ukraińcy "dostali to, co jest im potrzebne do walki". W rosyjskich ostrzałach w Irpieniu zginęło podczas ewakuacji w niedzielę ośmioro cywilów, w tym dzieci - poinformował mer tego miasteczka w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn. Lokalne władze poinformowały o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca Su-25 nad Charkowem, na północnym wschodzie Ukrainy. Media informują zaś o zniszczeniu w tym mieście wieży telewizyjnej przez rakietę agresora. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa. Według Pentagonu Rosja zaangażowała już w inwazję około 90 proc. zgromadzonych wokół Ukrainy sił. > Ukraina apeluje do NATO o utworzenie nad jej terytorium strefy zakazu lotów, tzw. no-fly zone, by bronić się przed rosyjskimi atakami z powietrza. > Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, wezwał Władimira Putina do "natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk". Jednocześnie podkreślił, że NATO nie będzie częścią konfliktu z Rosją na Ukrainie. > Zaporoska Elektrownia Atomowa została w nocy z czwartku na piątek zaatakowana i ostrzelana przez Rosjan. Doszło do pożaru na terenie przylegającym bezpośrednio do niej. Ukraiński dozór jądrowy i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zapewniały o braku zmian w promieniowaniu. MAEA poinformowała, że żaden reaktor w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie został uszkodzony. > Stany Zjednoczone nie zauważyły zmiany w gotowości rosyjskich sił nuklearnych po tym, jak w niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin postawił je w stan "specjalnej gotowości bojowej" - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby. > Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyjechał w sobotę do Polski. Rozmawiał z polskimi politykami, odwiedził też między innymi centrum recepcyjne w Młynach na Podkarpaciu. Udzielił także wywiadu TVN24.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:48

  Hakerzy z grupy Anonymous włamali się w niedzielę do wszystkich rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych, w wyniku czego pojawiły się w nich filmy przedstawiające wojnę w Ukrainie i wzywające Rosjan do przeciwstawienia się rosyjskiemu ludobójstwu w Ukrainie - poinformowała agencja Ukrinform.

 • 23:46

  Na Ukrainę zostało wysłanych prawie 20 tysięcy wolontariuszy z 52 krajów - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.


 • 23:44

  211 ukraińskich szkół zostało zniszczonych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował w niedzielę minister edukacji tego kraju Serhij Szkarłet.

 • 23:30

  Jednostka specjalna ukraińskiej policji "KORD" zniszczyła w niedzielę dwa rosyjskie czołgi we wsi Zaworyczi w obwodzie kijowskim - poinformowała służba prasowa ukraińskiej policji narodowej.

  "KORD" niszczy dwa rosyjskie czołgi (06.03.2022)

 • 23:27

  W niedzielę w mediach społecznościowych pojawiło się nowe nagranie ataku rakietowego w Charkowie. Pochodzi ono z kamery zamontowanej w samochodzie.

  Nagranie z kamerki samochodowej w Charkowie (06.03.2022)

 • 23:24

  "W związku z ustawą o fake newsach w Rosji" swoje transmisje w tym kraju zawiesił też TikTok - poinformował chiński portal społecznościowy w niedzielnym oświadczeniu.

 • 23:22

  Amerykańska platforma streamingowa Netflix zawiesiła działalność w Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę - poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na ministra ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajła Fedorowa.

 • 22:49

  Kasparow: Putin jest szalony, polega tylko na sobie, słucha tylko niedużego i cały czas kurczącego się kręgu zaufanych ludzi.

 • 22:47

  Kasparow: porażka Putina musi się zacząć od klęski wojskowej, dlatego pokonanie go na Ukrainie ma ogromne znaczenie. Do tego musi dojść izolacja gospodarcza i geopolityczna.

 • 22:44

  Kasparow: dla Putina Ukraina jest tym samym, co Polska dla Putina. Nie postrzega jej jako państwa. Putin nie zatrzyma się dopóki Ukraina nie zostanie zniszczona jako suwerenny kraj.

 • 22:44

  Kasparow: bohaterski opór Ukraińców zniweczył plany Putina, dlatego on teraz bombarduje ukraińskie miasta. To tylko kwestia NATO, kiedy Putin przetestuje Sojusz na jego terytorium. Wojna przychodzi do nas, Putin chce nacierać naprzód, dlatego wykorzystuje szantaż jądrowy, by wysłać wiadomość: stańcie na uboczu, jak będę nisczył Ukrainę. Nie mogę zdobyć Kijowa to go zniszczę. Konsenwencje tej strategii mogą wykraczać poza granice Ukrainy.

 • 22:41

  Kasparow: sankcje, które są teraz nakładane, doprowadzą do wyniszczenia rosyjskiej gospodarki, pokażą, jaka jest cena tej agresji. Ale to nie jest wystarczająco dużo. Jedyny sposób, by zminimalizować eskalację tego konfliktu poza Ukrainę to całkowita izolacja Rosji.

 • 22:39

  Kasparow: ta wojna nie może zakończyć się remisem. Putin toczy wojnę z wolnym światem. To jest trzecia wojna światowa. Nie jest to jeszcze gorąca wojna między NATO a Putinem, ale już stoimy wobec egzystencjalnego zagrożenia naszej cywilizacji.

 • 22:37

  Garri Kasparow, działacz na rzecz demokracji w Rosji i arcymistrz szachowy, w TVN24: Wolny świat nie odpowiedział na czas na rosnące zagrożenie ze strony Putina. Od lat mówiłem, że Putina trzeba zatrzymać, bo dyktatorzy sami się nie zatrzymują. Widzieliśmy jego przygotowania do ostatecznego ataku na Ukrainę. Tyle rzeczy, które można było zrobić, w tym sankcje, które są teraz nakładane, i które mogły wysłać ten komunikat do Putina i być może skłoniłyby go do rozważenia tego ataku, nie zostały wprowadzone.

 • 22:29

  Amerykańska platforma streamingowa Netflix zawiesiła działalność w Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na ministra ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajła Fedorowa.

 • 22:28

 • 22:28

  Stany Zjednoczone wyślą na Litwę więcej swoich żołnierzy - powiadomił przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley. Dodał, że liczba wojskowych, którzy zostaną rozmieszczeni na Litwie jest obecnie ustalana.

 • 22:08

  - Nie wybaczymy roztrzaskanych budynków mieszkalnych. Nie wybaczymy rakiety, którą nasza obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dziś nad (dziecięcym szpitalem) Ohmatdyt. I jeszcze 500 innych takich rakiet, które uderzyły w naszą ziemię, w Ukrainę, w naszych ludzi, w dzieci. Nie wybaczmy rozstrzeliwań bezbronnych ludzi. Rujnowania naszej infrastruktury - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w orędziu na najnowszym nagraniu.

 • 21:55

  Rosjanie ściągnęli do miejscowości w okolicach Kijowa dużą liczbę wojsk; w następnych dniach najprawdopodobniej prezydent Rosji Władimir Putin podejmie próbę zajęcia stolicy Ukrainy - uważa doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

  Według niego w najbliższych dniach odbędzie się kluczowa bitwa w rosyjsko-ukraińskiej wojnie.

  "Na podejściach do Kijowa koncentruje się dosyć duża liczba rosyjskiego uzbrojenia i rosyjskich wojsk. Jesteśmy świadomi, że bitwa o Kijów to kluczowa bitwa następnych dni" - powiedział Denysenko.

 • 21:47

  Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w internecie zdjęcia dzieci zabitych w wyniku rosyjskiej inwazji. Małżonka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opisała ich historie, nawołując do umożliwienia stworzenia korytarzy humanitarnych w ostrzeliwanych miastach.

  Zdjęcia dzieci, które zginęły w wyniku działań wojennych, opublikowała w internecie Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy

 • 21:45

  Rzecznik prasowy Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Vasil Banescu nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina antychrystem w związku z prowadzoną przez Kreml "okropną i nieuzasadnioną" wojną przeciwko Ukrainie.

  Skrytykował też patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla za brak potępienia przez niego rosyjskiej inwazji.

 • 21:03

  Straż Graniczna: W niedzielę o godziny 20 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion.

 • 20:58

  "Na podejściach do Kijowa koncentruje się dosyć duża liczba rosyjskiego uzbrojenia i rosyjskich wojsk. Jesteśmy świadomi, że bitwa o Kijów to kluczowa bitwa następnych dni" - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany w niedzielę przez portal Ukrainska Prawda.

 • 20:56

  Od początku rosyjskiej inwazji zarejestrowano na Ukrainie prawie 4 tys. małżeństw oraz 4,3 tys. narodzin - poinformowało w niedzielę ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy.

  "Nawet jeśli wróg chce nas zniszczyć i złamać, życie toczy się dalej. Pomimo wojny rodzą się nowe dzieci i powstają nowe rodziny" - napisał na Facebooku resort.

 • 20:44

  Okupanci ostrzelali konsulat honorowy Azerbejdżanu w Charkowie – podaje Nexta.

 • 20:40

  Ukraiński aktor i prezenter telewizyjny Pasha Lee zginął w bitwie z rosyjskimi najeźdźcami w Irpieniu – informuje Ukrinform.

 • 20:33

  "Lekarze, którzy pojechali, by pomagać w jednym ze szpitali w Buczy, proszą o korytarz, najlepiej pod ochroną Czerwonego Krzyża, by wywieźć ranne dzieci, z których dwoje ma amputowane ręce" - podała w niedzielę ukraińska redakcja BBC.

 • 20:12

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) napisał w oświadczeniu na Twitterze, że od dwóch dni próba ewakuacji około 200 tys. cywilów z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola jest niemożliwa ze względu na trwające działania wojenne.

  "Dziś nasza ekipa zaczęła otwierać korytarz humanitarny z Mariupola przed wznowieniem działań wojennych. Pozostajemy w Mariupolu i jesteśmy gotowi pomóc w dalszych próbach (ewakuacji), jeśli strony dojdą do porozumienia, jakie tylko one mogą wdrożyć i uszanować" - poinformowano we wpisie.

 • 20:11

  W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosjanie zablokowali dostęp do internetu - poinformował mer okupowanego przez wojska rosyjskie miasta Iwan Fedorow.

  Chcą zrobić tak, byśmy byli bez łączności, byśmy nie mogli wymieniać się informacjami. Ale jestem pewny, że nawet bez łączności mobilnej będziemy w stanie się komunikować" - powiedział mer, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 20:03

  Charków: płonie budynek prokuratury obwodowej.

 • 20:03

  Charków: rakieta trafiła w wieżę telewizyjną, powodując przerwanie transmisji.

 • 20:02

  Ukraińskie władze potwierdzają zestrzelenie rosyjskiego myśliwca Su-25 nad Charkowem.

 • 19:49

  Zdjęcia mundurów galowych i odznaczeń, które mieli przy sobie rosyjscy wojskowi, wysłani walczyć na Ukrainę opyblikowało na Facebooku dowództwo Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.

  "Jechali zabijać nasze dzieci i niszczyć nasze domy, a potem zrobić defiladę na Chreszczatyku (głównej ulicy Kijowa)" – napisano na profilu dowództwa w sieci społecznościowej. "Wzięli nawet mundury galowe z odznaczeniami. Ale coś poszło nie tak…" – dodano.

 • 19:47

  "Drugi dzień z rzędu porozumienie o zawieszeniu broni, które miało umożliwić ewakuację ludności cywilnej z Mariupola, nie zostało dotrzymane. Zawieszenie broni zostało zaplanowane między 10:00 a 21:00 czasu lokalnego, ale porozumienie zostało złamane w ciągu kilku godzin od jego wprowadzenia" - oceniło w niedzielę po południu brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjskie ataki artyleryjskie na miasto prawdopodobnie utrzymują się na wysokim poziomie, obserwowanym w ostatnich dniach. Podobnie jak wczoraj, Rosja oskarżyła Ukrainę o złamanie porozumienia o zawieszeniu broni. Jest to prawdopodobnie dodatkowa próba zmniejszenia odpowiedzialności za ofiary wśród ludności cywilnej, spowodowane ciągłymi rosyjskimi atakami na miasto" - napisano w aktualizacji wywiadowczej.

 • 19:46

  Władze Rosji przygotowują możliwy scenariusz ostrzelania swoich gęsto zaludnionych terenów przy granicy z Ukrainą, by następnie oskarżyć o to ukraińskie wojsko – ostrzega Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). Taką informację Centrum ds. Walki z Dezinformacją opublikowała na Twitterze RBNiO.

  "Według planów kremlowskich władz będzie to wykorzystane jako podstawa do ogłoszenia powszechnej mobilizacji" – napisał z kolei Anton Heraszczenko, przedstawiciel ukraińskiego MSW.

 • 19:43

  Płonie budynek prokuratury obwodowej w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę wieczorem portal telewizji Espreso. Z Rosji w stronę miasta lecą śmigłowce. Według ukraińskich mediów Rosja może próbować wysadzić desant.

  Dziennikarz specjalizujący się w tematyce militarnej Jurij Butusow uważa jednak, że Rosjanie nie mają szans na udane wysadzenie desantu w nocy w Charkowie. Według niego śmigłowce lecą po to, by znaleźć pilota samolotu szturmowego, zestrzelonego w niedzielę przez ukraińskie siły.

 • 19:42

  W wielu regionach Ukrainy zawyły w niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze.

  W Czernihowie na północy kraju trwa ostrzał we wszystkich dzielnicach - podaje agencja Ukrinform. Według Ukrinformu w ciągu ostatnich 10 minut alarm ogłoszono w 17 miastach Ukrainy. Syreny zawyły m.in. w Kijowie, Charkowie, Czernihowie, w obwodzie sumskim, rówieńskim, wołyńskim, w Białej Cerkwi, obwodzie kirowohradzkim, w Humaniu.

 • 19:40

  Kpt. Sokół: Straty zawsze będą, natomiast te straty można minimalizować. Wielki szacunek dla pilotów ukraińskich, że potrafili to zrobić.

 • 19:39

  Kapitan Sokół: Rosjanie cały czas mają wsparcie. Ukraińcy rzucili do walki wszystko to, co mieli.

 • 19:38

  Gen. Pacek: Cały świat zobaczył, co to znaczy wola narodu.

 • 19:38

  Generał Pacek: Zakończenie ogromnie pozytywne to jest nie tylko postawa i bohaterstwo, ale kunszt, sposób działania żołnierzy ukraińskich.

 • 19:36

  Gen. Pacek: To, co zaskoczyło, to słabość armii rosyjskiej.

 • 19:36

  Generał Pacek: Straszna wojna w środku Europy. Horror nawet dla ludzi, którzy żyją tysiące kilometrów stąd.

 • 19:34

  Gen. dyw. w stanie spoczynku, profesor Bogusław Pacek oraz kpt. rez. Witold Sokół, były pilot myśliwca MiG-29 są gośćmi "Faktów po Faktach" w TVN24.

 • 19:24

  - Mieliśmy dzisiaj w mieście ewakuację. (...) Autobusami. Rosyjscy najeźdźcy ostrzelali cywilów, naszych miejscowych mieszkańców - powiedział mer Irpienia w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

  - Zginęła rodzina. Trafił (w nich) pocisk. Na moich oczach dwoje malutkich dzieci i dwoje dorosłych zginęło. Łącznie około ośmiu osób zginęło w czasie dzisiejszych ostrzałów – przekazał.

  - Podkreślam: to byli cywile. (...) To potworność. Tak nie może być - kontynuował. Zapewnił, że Irpień nie poddał się. Przekazał, że część miasteczka zajęli rosyjscy żołnierze, druga część walczy.

  Zapowiedział też, że w poniedziałek rano będzie kontynuowana ewakuacja mieszkańców.

 • 19:04

  Meeks: Wiemy, że jeżeli tego nie zrobimy, ten zły człowiek po prostu będzie dalej to robił. On nie zatrzyma się w Ukrainie, pójdzie dalej. Będzie starał się rozszerzać swój zasięg, pójdzie do Polski. My na to nie pozwolimy. Trzeba go zatrzymać.

 • 19:00

  McCaul: Mówiliśmy o Hitlerze, który najechał na Polskę. Znaki są bardzo podobne. Pytanie brzmi, co możemy zrobić, żeby to powstrzymać. Powstrzymać tę rzeź. (..) Nie możemy siedzieć z załażonymi rękoma i patrzeć jak cały naród, dzieci są tam mordowane. Uderzyli w szpital dla dzieci chorych na raka. To potwory.

 • 18:56

  Meeks o nastroju w Kongresie, jeśli chodzi o obronę NATO: Wiemy, że na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność zapisana w artykule piątym, by bronić wszystkich sojuszników z NATO. To jest nasze zadania, nasza odpowiedzialność. (...) To zobowiązanie zrealizujemy.

 • 18:53

  McCaul: Kwestia humanitarna i pomocy to jest jedna rzecz, kluczowa rzecz, ale za każdym razem, jak rozmawiamy z Ukrainami, z Zełenskim, z burmistrzem Lwowa, mówią: potrzebujemy broni.

 • 18:52

  Michael McCaul: Jesteśmy pierwszą delegacją, która przyjechała tutaj po inwazji, żeby zobaczyć, jak to wgląda. Widzimy, że kobiety i dzieci tutaj przejeżdżają i przypomina to lata 40.

 • 18:43

  Gregory Meeks: Potrzebujemy dać im (Ukraińcom – red.) taką broń, która pomoże im niszczyć czołgi i tych, którzy atakują. Naszym zadaniem jest dopilnowanie tego, żeby dostali to, co jest im potrzebne do walki. Naszym zadaniem jest to, żeby zapewnić sprzęt, który jest potrzebny jak najszybciej i to się stanie.

 • 18:41

  Gregory Meeks: Widzimy NATO i Zachód, które są zjednoczone, jak nigdy wcześniej nie były.

 • 18:41

  Przedstawiciele Kongresu Stanów Zjednoczonych rozmawiają na antenie TVN24 z Piotrem Kraśką.

 • 18:21

  Rakiety, którymi zniszczono w niedzielę lotnisko w Winnicy, w środkowej Ukrainie, nie zostały wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii – poinformował ukraiński portal Europejska Prawda, powołując się na ministerstwo obrony w Kiszyniowie.

  "Ministerstwo obrony Mołdawii zaprzecza, że doszło do wystrzelenia rakiet z terytorium Naddniestrza na terytorium Ukrainy" – przytacza portal oświadczenie resortu.

 • 18:13

  Premier Izraela Naftali Benet w ciągu weekendu odwiedził Moskwę i Berlin oraz trzykrotnie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Izrael będzie nadal próbował mediować między Rosją a Ukrainą, nawet jeśli sukces wydaje się mało prawdopodobny - oświadczył w niedzielę Benet.

 • 18:11

  Władze obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, poinformowały wieczorem w niedzielę o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca Su-25 nad Charkowem. Według portalu Hromadske rosyjska rakieta trafiła w wieżę telewizyjną w mieście.

  Informację o zestrzeleniu rosyjskiego Su-25 przez siły Gwardii Narodowej Ukrainy potwierdził w Telegramie szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Pilot nie zdążył się katapultować, zginął na miejscu.

  Portal Hromadske poinformował z kolei w Telegramie o trafieniu rakiety w wieżę telewizyjną w Charkowie i przerwaniu transmisji.

 • 17:54

  Meeks: Jako NATO, USA rozumiemy wagę i istotność tego, abyśmy byli zjednoczeni. (..) Putin myśli, że otacza Kijów. Reszta świata jednak otacza jego.

 • 17:51

  Kongresmeni odpowiadają na pytania zadawane przez dziennikarzy.

 • 17:51

  Meeks: Mówiąc do Ukraińców - słyszymy wasze wołania i będziemy odpowiadać.

 • 17:50

  - Nie obawiajcie się. Nie obawiajcie się tego, że ktoś będzie was atakować, bo Stany Zjednoczone będą stać z wami. Będziemy tutaj, z wami - powiedział Meeks.

 • 17:49

  Głos zabrali także inni przedstawiciele Kongresu USA. Na zakończenie ponownie przemawiał Meeks, który zwrócił się do Polaków.

 • 17:46

  Cicilline: Jesteśmy gotowi zrobić wszystko, co możemy, aby wspierać ukraiński naród w walce o wolność i demokrację.

  David Cicilline: jesteśmy tutaj, aby potępić morderczego bandytę Władimira Putina

 • 17:46

  David Cicilline: Jesteśmy tutaj, aby potępić morderczego bandytę Władimira Putina, który prowadzi bezprawną, niesprowokowaną inwazję na suwerenny kraj. Ale też po to, żeby podziękować Polakom za pracę, którą wykonują, szczególnie przyjmując uchodźców.

 • 17:43

  Wagner: Nigdy nie widziałam NATO tak silnego. Zaś my w Ameryce jesteśmy gotowi pomagać.

  Ann Wagner: jesteśmy tutaj, aby zobaczyć, co trzeba zrobić, aby jak najlepiej wesprzeć wysiłek Ukraińców, którzy chcą być wolni

 • 17:42

  Ann Wagner: Jesteśmy tutaj, aby zobaczyć, co trzeba zrobić, aby jak najlepiej wesprzeć wysiłek Ukraińców, którzy chcą być wolni, którzy chcą żyć jako suwerenny kraj. Jest to nie do pomyślenia, że Władimir Putin zrobił coś takiego. Ten tyran, dyktator morduje niewinnych ludzi.

 • 17:40

  Gerald Connolly: Teraz nadeszła próba literalnej demokracji - czy damy radę wykazać się solidarnością z naszymi siostrami i braćmi na Ukrainie.

  Connolly: nadeszła próba demokracji - czy damy radę wykazać się solidarnością z naszymi siostrami i braćmi na Ukrainie

 • 17:39

  Kolejna przedstawicielka Kongresu USA: Chcę podziękować z głębi serca, podziękować Polakom za to, że są tak dobrym i silnym sojusznikiem USA i za wszystko co robicie dla Ukrainy.

  "Wygramy. Wygramy razem"

 • 17:35

  McCaul: Mer Lwowa mówi: proszę pana, potrzebna nam broń. My im tę broń damy.

 • 17:35

  Michael McCaul: Będą walczyć tak bardzo i walczą tak bardzo, że Rosjanie absolutnie ich nie docenili.

  "Ojcowie docierając do granicy nie mogą opuścić Ukrainy. Zostają tam walczyć za dzieci"

 • 17:35

  Michael McCaul: Pętla zaciska się wokół szyi Ukrainy.

 • 17:24

  Gregory Meeks: Widzimy, jak biorą na barki te wojnę rozpętaną przez jednego złego człowieka, który odpowiada za to, że wszyscy ci ludzie uciekają z domów nie wiedząc, kiedy będą mogli do nich wrócić.

 • 17:23

  Kongresmen: Nie zaskakuje mnie to. Byłem na Ukrainie trzy tygodnie temu i wiadomość, którą przywiozłem do domu potem, którą zawiozłem do USA brzmiała: Jeśli damy im pomoc, niezbędną broń, dzięki której będą mogli się bronić, to nikt nie będzie musiał o nich walczyć. Dokładnie to widzimy.

 • 17:23

  Meeks: Spotkaliśmy się dzisiaj z uchodźcami z Ukrainy oraz gubernatorem Lwowa w Ukrainie. Poszedł do nas i powiedział, że tak jak widzimy, ludzie Ukrainy będą nadal walczyć. Walczyć o wolność, o kraj, o demokrację.

 • 17:22

  O kryzysie związanym z atakiem Rosji na Ukrainę mówił: Jesteśmy grupą ponadpartyjną, która przybyła tutaj, aby zbadać te sytuację, być na miejscu, usłyszę od ludzi zajmujących się kryzysem humanitarnym i zobaczyć, jak ten proces działa na granicy.

 • 17:21

  Gregory Meeks, szef komisji ds. zagranicznych izby przemawiał jako pierwszy. Przekazał, ze jest z nim ośmiu innych przedstawicieli Kongresu.

  Gregory Meeks: Spotkaliśmy się dzisiaj z gubernatorem Lwowa w Ukrainie. Powiedział, że ludzie Ukrainy będą nadal walczyć

 • 17:21

  Trwa konferencja amerykańskich kongresmenów w Rzeszowie.

 • 17:05

  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówili pogarszającą się sytuację humanitarną na Ukrainie.

 • 17:01

  Rosjanie strzelali w sobotę do mieszkańców wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, pięć osób zginęło - poinformowało w niedzielę MSW Ukrainy. Najprawdopodobniej wykorzystano karabin maszynowy. Policja apeluje do mieszkańców, by nie narażali się na niebezpieczeństwo, ale wstępowali do obrony terytorialnej.

 • 16:59

  "Polsko-ukraińskie przejście graniczne odwiedził dziś Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi. O sytuacji na granicy rozmawiał między innymi z dyrektorem KAS Rzeszów i naczelnikiem Podkarpackiego UCS" - podała Krajowa Administracja Skarbowa.

 • 16:57

  - Rozmawiamy obecnie z europejskimi partnerami i sojusznikami na temat skoordynowanego przyjrzenia się możliwości wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej. Musimy jednocześnie zadbać o to, by na światowym rynku pozostała odpowiednia ilość tego surowca - wskazał Blinken.

  Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami unikały dotąd wprowadzania sankcji dotykających kluczowego dla rosyjskiej gospodarki sektora surowców energetycznych w obawie przed konsekwencjami, jakie dla państw zachodnich mógłby mieć ten krok.

 • 16:56

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken - odpowiadając na pytanie dziennikarza amerykańskiej stacji CNN o objęcie sankcjami rosyjskiego przemysłu wydobywczego – powiedział: Prezydent Joe Biden zwołał w sobotę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w celu omówienia tej kwestii.

 • 16:52

  Kolumna ewakuacyjna z ludnością cywilną nie zdołała wyjechać z Mariupola. "Rosjanie rozpoczęli przegrupowanie swoich sił oraz potężny ostrzał miasta. Wywozić ludzi w takich warunkach jest skrajnie niebezpiecznie" – poinformował w niedzielę na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

  Jak przypomina Radio Swoboda, ewakuacja mieszkańców w kierunku Manhusza i dalej – Zaporoża, miała rozpocząć się w niedzielę o godzinie 11 czasu polskiego.Wcześniej w niedzielę o zerwaniu planów ewakuacji przez rosyjski ostrzał informowała Gwardia Narodowa Ukrainy.

  Do ewakuacji ludności cywilnej z Mariupola miało już dojść w sobotę. W tym celu Rosja i Ukraina uzgodniły zawieszenie broni. Jednak władze ukraińskie, powołując się na łamanie zawieszenia broni przez Rosję, przerwały operację ewakuacyjną. Moskwa ze swej strony zrzuciła na Kijów winę za zerwanie zawieszenia broni i oświadczyła, że w sobotę po południu wznowiła "operacje ofensywne" w Mariupolu.

 • 16:41

  Rosyjskie siły otworzyły w niedzielę ogień na proteście przeciwko okupacji miasta Nowa Kachowka na południu Ukrainy, raniąc pięć osób - podała agencja informacyjna Interfax Ukraina, powołując się na naocznych świadków.

  Jak podała agencja, około 2000 osób wyszło na ulice Nowej Kachowki, aby pokazać swój sprzeciw wobec inwazji. Wymachiwali ukraińskimi flagami i wzywali siły rosyjskie do wycofania się. Poinformowano, że podobne protesty odbyły się na innych okupowanych obszarach.

  Świadkowie relacjonowali, że Rosjanie strzelali do ludzi i wykorzystywali granaty hukowo-błyskowe, by rozgonić demonstrujących. Bez względu na to ludzie pozostawali na ulicy. Wzywali rosyjskich żołnierzy, by opuścili Ukrainę.

  Protest w Nowej Kachowce. Rosyjskie siły otworzyły ogień (zdjęcia z 06.03.2022 r.)

 • 16:40

  Po zbombardowaniu w sobotę przez Rosjan torów tuż przed planowaną ewakuacją cywili, rozpoczął się exodus z Irpienia. Odbywa się on w warunkach ciągłych ostrzałów i bombardowań. W niedzielę Rosjanie otworzyli ogień do uciekających cywili - zginęły cztery osoby, w tym dziecko.

  Z relacji obecnych na miejscu dziennikarzy, publikowanych m.in. przez telewizję Nastojaszczeje Wriemia, wynika, że zdesperowani mieszkańcy próbują dostać się do Kijowa m.in. idąc pieszo.

 • 16:34

  Miasteczko Irpień pod Kijowem zostało pozbawione dostaw gazu w związku z uszkodzeniem gazociągu przez rosyjski pocisk rakietowy – poinformował w niedzielę szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Cyowany przez Interfax-Ukraina wyjaśniał że władze były zmuszone odciąć miejscowość od gazu.

  Sytuacja humanitarna w mieście jest dramatyczna. Cywile próbują uciekać, choć trwają ataki bombowe.

 • 16:20

  "Już 964 tys. osób uciekających z Ukrainy do Polski odprawili na przejściach granicznych funkcjonariusze SG" - poinformowała Straż Graniczna na Twitterze. "Dzisiaj do godz.15.00 z Ukrainy do Polski przyjechało 81,4 tys." – dodano. Jak przekazano, najwięcej osób granicę przekracza w Medyce i Korczowie.

 • 16:16

  Mamy "bardzo wiarygodne raporty" o celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne na Ukrainie - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

  Szef amerykańskiej dyplomacji zapewnił, że Waszyngton dokumentuje doniesienia o rosyjskich atakach na cele cywilne, by udostępnić je odpowiednim instytucjom badającym potencjalne popełnienie zbrodni wojennych.

  ONZ poinformowało w niedzielę, że na Ukrainie zginęło dotąd co najmniej 364 cywilów. Organizacja zaznaczyła, że liczba ta jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

 • 16:15

 • 16:11

  Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany - powiedział szef koncernu Enerhoatom - obejmującego elektrownie jądrowe na Ukrainie - Petro Kotin, cytowany w niedzielę przez portal Suspilne.

  Jak dodał, okupanci mają na terenie zaporoskiej elektrowni 500 żołnierzy. "Do czarnobylskiej elektrowni według naszych informacji przybyło jeszcze tysiąc. Nie pójdą stamtąd. Bezpośrednio mówią o tym naszemu personelowi: 'Róbcie to, co wam mówimy. W innym przypadku pociągniemy was do grobów'" - przekazał Kotin.

  "Tym terroryzują nasz personel. Całe kierownictwo elektrowni działa pod kierunkiem rosyjskiego dowódcy, który wydaje im rozkazy" - powiedział szef Enerhoatomu.

 • 16:07

  Armia ukraińska znajduje się w głębokiej defensywie, doszło do zintensyfikowania walk na całym obszarze działań, jednostki rosyjskie ponownie wkroczyły do odbitych wcześniej przez Ukraińców Buczy i Irpienia koło Kijowa - tak sytuację po 10 dniach inwazji Rosji na Ukrainę przedstawia Ośrodek Studiów Wschodnich. Raport opisuje sytuację na godzinę 12 w niedzielę.

 • 15:55

  Zawieszenie broni na Ukrainie, nawet na ograniczony czas, jest konieczne, aby bezpiecznie ewakuować cywilów ze strefy wojny i dostarczyć pomoc humanitarną - przekazał w niedzielę turecki minister obrony Hulusi Akar w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

  Według tureckiego resortu obrony, minister Akar powiedział także, że Ankara oczekuje zapewnienia bezpieczeństwa tureckim obywatelom, "którzy jeszcze nie zostali ewakuowani bądź są w trakcie ewakuacji" z Ukrainy.

 • 15:40

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że siły rosyjskie szykują się do zbombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną "historyczną zbrodnię" na tym mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.

  W nagraniu wideo Zełenski mówił: "Rosjanie zawsze przyjeżdżali do Odessy i czuli jedynie ciepło i szczerość" w tym prawie milionowym mieście, bardzo lubianym przez turystów.

  "O co chodzi teraz? Bomby na Odessę? Artyleria na Odessę? Pociski na Odessę?" - pytał oburzony prezydent Ukrainy.

  Pomimo wielu alarmów przeciwlotniczych, miasto nie było do tej pory celem rosyjskich ataków. Jednak jak każde wielkie ukraińskie miasto, w niedzielę - 11. dnia rosyjskiej inwazji, Odessa szykowała się do obrony blokując główne drogi dojazdowe, a ludność przygotowywała schrony - pisze AFP.

  "Jak widzicie, miasto jest puste, wszyscy siedzą w domach. To (atak – red.) może zdarzyć się w każdym momencie (...)" - powiedział Mychajło Szmuszkowycz, wicemer Odessy.

 • 15:32

  "Opowiadamy się za zakończeniem wojny i pokojowymi rozmowami. I prezydent Ukrainy (Wołodymyr Zełenski – red.) jest gotowy do bezpośrednich rozmów z (prezydentem Rosji, Władimirem – red.) Putinem. I nie boi się rozmawiać w sprawie jakiegokolwiek punktu porządku dziennego. Oczywiście, bez żadnych ultimatów i twardo" - powiedział wiceszef biura ukraińskiego szefa państwa Andrij Sybiha, cytowany przez agencję UNIAN

 • 15:26

  Rosjanie ostrzelali w niedzielę z wyrzutni rakietowych Grad terytorium instytutu naukowego w Charkowie, na którym jest badawcza instalacja jądrowa – podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  Chodzi o teren Narodowego Centrum Naukowego "Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny". W centrum znajduje się doświadczalna jądrowa instalacja "Źródło neutronów" - dodano SBU.

  "Po raz kolejny rosyjsko-terrorystyczne wojska prowadzą punktowe uderzenia w jądrowe obiekty Ukrainy" – napisano.

 • 15:21

  Rakiety, które w niedzielę zniszczyły lotnisko w Winnicy w centralnej części Ukrainy, prawdopodobnie zostały wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza wMołdawii – podał portal Hromadske, powołując się na Wojskową Telewizję Ukrainy. W Naddniestrzu stacjonują wojska rosyjskie.

  Z dostępnych informacji wynika, że w Winnicy zbombardowane zostało cywilne lotnisko oraz położona niedaleko jednostka wojskowa. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy podała, że w wyniku ostrzału rakietowego zginęła co najmniej jedna osoba. Cztery osoby wydobyto spod gruzów.

 • 15:12

  Rosyjska inwazja na Ukrainę nie przebiega zgodnie z planem, a Rosja jest dziś mniej potężna niż była przed jej rozpoczęciem - ocenił w niedzielę dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin. W rozmowie z BBC News Radakin zwrócił uwagę, że w ciągu tygodnia Rosja straciła więcej żołnierzy niż Wielka Brytania w czasie 20 lat obecności w Afganistanie, a niektóre "główne elementy sił rosyjskich" zostały zdziesiątkowane.

 • 15:03

  Chilijskie ministerstwo obrony wycofało zaproszenie rosyjskich przedsiębiorców do udziału w największych w Ameryce Łacińskiej targach zbrojeniowych - poinformowały w niedzielę lokalne media.

  Przyczyną wykluczenia Rosji z udziału w odbywających się w dniach 5-10 kwietnia w Santiago Międzynarodowych Targach Powietrza i Przestrzeni Kosmicznej Fidae jest agresja tego kraju na Ukrainę - przekazało ministerstwo. Już wcześniej zarówno urzędujący prezydent, jak i prezydent elekt potępili agresję Rosji na Ukrainę.

 • 14:58

  Nagranie nawiązujące do ataku na lotnisko w Winnicy opublikował na Twitterze ukraiński parlament.

  Rosyjskie rakiety całkowicie zniszczyły lotnisko w Winnicy (wideo z 06.03.2022 r.)

  Zdjęcia skutków ostrzału opublikowała Nexta.

 • 14:55

  Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia pytany na konferencji o zaplanowane na poniedziałek rozmowy delegacji z Ukrainy i Rosji: Te rozmowy prowadzone są w trudnej atmosferze, ponieważ każda ze stron nie chce iść na jakieś porozumienie. Nie idziemy na żadne ultimatum ze strony rosyjskiej, nie pójdziemy na to ultimatum. Będziemy walczyć do końca. Ale też prowadzimy rozmowy, które mogą doprowadzić do powstania korytarzy humanitarnych, bo takie są potrzebne w tej chwili.

 • 14:50

  Rada miasta Mariupol uznała w niedzielę, że zaplanowana na ten dzień ewakuacja cywilów nie jest możliwa ze względu na rosyjski ostrzał – podał Reuters.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: TVN24, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: NEXTA TV

Tagi:
Raporty: