Źle zapisane nazwisko zabójcy z Southport w rządowej bazie potencjalnych terrorystów mogło utrudnić wskazanie go jako możliwego masowego mordercy - informują brytyjskie media. Z rządowego sprawozdania wynika, że 18-latek, skazany za zabójstwo trojga dzieci, przed atakiem kilka razy był pod lupą programu przeciwdziałającego terroryzmowi.
Po tym, jak w lipcu 2024 roku Axel Rudakubana dopuścił się zabójstwa trojga dzieci, brytyjskie władze rozpoczęły przegląd informacji o nastolatku, jakie posiadały rządowe instytucje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy. W środę minister ds. bezpieczeństwa Dan Jarvis przedstawił sprawozdanie na ten temat w Izbie Gmin.
Nowe ustalenia o napastniku z Southport
Wynika z niego, że nazwisko Rudakubany trzykrotnie pojawiło się w bazie Prevent - rządowego programu, którego celem jest niedopuszczenie, aby ludzie stali się terrorystami lub wspierali terroryzm. Pierwszy raport, datowany na 2019 rok, dotyczył obaw związanych z faktem, że 13-letni wówczas chłopak nosił przy sobie nóż i szukał w internecie informacji o strzelaninach w szkołach. Drugi raport - z lutego 2021 roku - dotyczył aktywności w sieci związanej z Libią i Muammarem Kaddafim. Dwa miesiące później w ramach programu Prevent odnotowano, że Rudakubana szukał informacji na temat zamachów bombowych w Londynie, IRA i konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
- W każdym z tych przypadków podjęto wówczas decyzję, że sprawca nie powinien przejść do wieloagencyjnej procedury Channel - powiedział Jarvis w Izbie Gmin. Celem programu Channel jest rozpoznanie osób "podatnych na wciągnięcie w terroryzm" oraz zapewnienie im odpowiedniego planu wsparcia - wskazano na rządowej stronie gov.uk.
Źle zapisali nazwisko nastolatka
W sprawozdaniu cytowanym przez ministra ds. bezpieczeństwa w parlamencie wskazano zarazem, że w pierwszym raporcie programu Prevent nazwisko Rudakubany zostało błędnie zapisane jako "Rudukubana", przez co przy drugim zgłoszeniu władze nie znalazły poprzedniego, a to "mogło spowodować szybkie zamknięcie sprawy na podstawie minimalnej ilości informacji".
"Dochodzenie wykazało, że źle zapisane nazwisko zabójcy z Southport w rządowej bazie potencjalnych terrorystów mogło utrudnić wskazanie go jako możliwego masowego mordercy", podsumowuje brytyjski "Guardian".
Jarvis poinformował przy tej okazji o 14 zaleceniach dotyczących usprawnienia programu Prevent, które zostaną wdrożone. - Przegląd wykazał, że (w ramach programu Prevent - red.) zbyt duży nacisk położono na brak wyraźnej ideologii ze szkodą dla rozważenia podatności sprawcy, jego pretensji i złożonych potrzeb - zaznaczył Jarvis.
ZOBACZ TEŻ: "Wszyscy byli w szoku. Mówili tylko: uciekaj, uciekaj". Świadkowie o strzelaninie w szwedzkiej szkole
Sprawa zabójstwa dzieci w Southport
Axel Rudakubana, uzbrojony w nóż, 29 lipca 2024 roku zaatakował dzieci uczestniczące w zajęciach tanecznych "w stylu Taylor Swift" w domu kultury Hart Space w Southport. Świadkowie opisywali wówczas, że widzieli małe dzieci, całe we krwi, które uciekały z budynku. W wyniku ataku zmarły trzy dziewczynki: sześcioletnia Bebe King, siedmioletnia Elsie Dot Stancombe oraz dziewięcioletnia Alice da Silva Aguiar.
23 stycznia Rudakubana został skazany na karę co najmniej 52 lat więzienia. Sędzia wyjaśnił, że w chwili popełnienia przestępstwa oskarżony nie był jeszcze pełnoletni, dlatego nie usłyszał wyroku dożywocia bez możliwości ubiegania się o zwolnienie warunkowe. Sędzia zaznaczył jednak, iż jest "wysoce prawdopodobne", że Rudakubana nigdy nie wyjdzie z więzienia. Bezpośrednio przed wydaniem wyroku sędzia powiedział, że Rudakubana "bestialsko zamordował" trójkę dzieci i "gdyby mógł, zabiłby wszystkie dzieci i dorosłych, którzy stanęliby mu na drodze".
Przed wydaniem wyroku adwokat Deanna Heer powiedziała, że brak podstaw, by atak w Southport uznać za atak terrorystyczny. - Oskarżenie nie jest w stanie wskazać żadnej konkretnej przyczyny zamachu terrorystycznego - podkreśliła. - Dowody wskazują natomiast, że dokonanie masowego morderstwa było dla oskarżonego celem samym w sobie - dodała.
Źródło: Sky News, BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Merseyside Police