Merkel gotowa poprzeć zmianę traktatu lizbońskiego. "Musimy działać szybciej"

- Jestem sobie w stanie wyobrazić zmiany traktatowe, gdyby zaszła taka potrzeba - oświadczyła w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel, mówiąc o przyszłości Unii Europejskiej. Jej zdaniem Wspólnota powinna wyciągnąć konsekwencje z brexitu. 

Na wspólnej konferencji z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem w Berlinie Angela Merkel stwierdziła, że "wobec wyjścia Wielkiej Brytanii (z Unii Europejskiej - red.), musimy wzmocnić naszą konkurencyjność i działać szybciej".

- Jestem sobie w stanie wyobrazić zmiany traktatowe, gdyby zaszła taka potrzeba - dodała. - Jeśli są do tego potrzebne zmiany traktatowe, jestem na to gotowa. Byłoby to wtedy sensowne. Ale nie jest to cel sam w sobie. Jeśli można to osiągnąć inaczej, nie ma potrzeby zmieniać traktatów. Przypuszczam jednak, że do zmian traktatów jak najbardziej może dojść - prognozowała kanclerz.

Jak pisze agencja Reutera, kanclerz Niemiec wyraziła tym samym możliwe poparcie dla zmian w traktacie lizbońskim stojącym u podstaw działania Unii, gdyby doszło do takich rozmów.

Angela Merkel gotowa poprzeć zmiany w traktacie lizbońskim
Angela Merkel gotowa poprzeć zmiany w traktacie lizbońskim
Źródło: PAP/EPA/FILIP SINGER

Kurz oznajmił, że w pełni zgadza się ze stanowiskiem niemieckiej polityk. Oba kraje maja też podobne stanowisko w negocjacjach na temat wieloletnich ram budżetowych UE: zarówno Niemcy, jak i Austria są przeciwne propozycji KE z 2018 r., przewidującej wydatki na poziomie 1,11 proc. dochodu narodowego brutto (DNB) UE-27. Są w stanie się zgodzić na 1 procent. Kością niezgody w relacjach między Wiedniem a Berlinem jest natomiast polityka migracyjna. Podczas gdy RFN popiera reaktywację unijnej misji "Sophia" na Morzu Śródziemnym, to Kurz jest jej zdecydowanie przeciwny. Okręty wojenne państw UE brały udział w inicjatywie od 2015 do 2019 roku. Ich zadaniem była walka z przemytnikami ludzi i pomoc Libii w tworzeniu straży przybrzeżnej. Zdaniem Kurza jedną z konsekwencji misji było to, że więcej migrantów ryzykowało życie i udawało się w kierunku Europy. W efekcie więcej ich też ginęło.

Duda: UE będzie musiała nabrać nowego kształtu

O nowym kształcie "27" w poniedziałek mówił też prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak stwierdził, po brexicie Francja "z całą pewnością stanowi potęgę na skalę europejską". - Ta rola Francji po dokonaniu się brexitu w Unii Europejskiej bez wątpienia ogromnie wzrasta - podkreślił. Prezydent Duda ocenił, że teraz "Unia będzie musiała w jakimś sensie nabrać nowego kształtu". - Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię oznacza pewne nowe rozdanie i nowe otwarcie. Role w Unii będą w jakimś sensie musiały zostać poukładane na nowo i ta architektura europejska siłą rzeczy musi ulec w jakimś sensie przebudowie - dodał.

Aktualnie czytasz: Merkel gotowa poprzeć zmianę traktatu lizbońskiego. "Musimy działać szybciej"

Krok milowy dla Unii Europejskiej

Traktat lizboński jest najważniejszym z unijnych traktatów (pełna nazwa: Traktat zmieniający Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską). Został podpisany 13 grudnia 2007 roku w Lizbonie. Dokument wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku. Nadał on Unii Europejskiej osobowość prawną, dzięki czemu została ona przekształcona w jednolitą organizację międzynarodową. 

Celem traktatu była bardziej demokratyczna i skuteczniejsza Wspólnota, zajmująca wspólne stanowisko w sprawie globalnych problemów i wypowiadająca się jednym głosem. 

Dokument m.in. zwiększył uprawnienia Parlamentu Europejskiego, zmienił procedury głosowania w Radzie Unii Europejskiej (wprowadzając system podwójnej większości) oraz wprowadził obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Co istotne w kontekście brexitu, w traktacie lizbońskim po raz pierwszy przewidziano procedurę wystąpienia z UE. 

Traktat Lizboński został podpisany, by - zgodnie z myślą przyświecającą jego twórcom - zmodernizować procesy podejmowania decyzji w Unii Europejskiej.

Traktat rozszerzył m.in. zakres głosowania większością kwalifikowaną w Radzie Unii Europejskiej i zastąpił zasadę jednomyślności większością kwalifikowaną w głosowaniach w szeregu nowych obszarów: 

- kontroli granic, azylu i imigracji - współpracy sądowej w sprawach cywilnych i harmonizacji prawa karnego (w niektórych obszarach) - współpracy policji - energii - niektórych aspektów polityki handlowej Unii  - praw własności intelektualnej  - europejskiej przestrzeni badawczej - pomocy humanitarnej.

Czytaj także: