Amerykanie zirytowani Izraelczykami: przecieki i zniekształcenia

Irański reaktor w Araku to jeden z przedmiotów negocjacji z TeheranemNanking2012 / Wikipedia-CC-BY-3.0

Stany Zjednoczone oskarżyły Izrael o zniekształcanie stanowiska Waszyngtonu w negocjacjach atomowych z Iranem poprzez kontrolowane przecieki i podgrzewanie atmosfery przed kontrowersyjnym wystąpieniem Benjamina Netanjahu przed Kongresem.

- Widzimy ciągłą praktykę wybierania konkretnych kawałków informacji i używania ich poza kontekstem do zniekształcania pozycji negocjacyjnej Stanów Zjednoczonych - oznajmił w środę rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

- Nie ma wątpliwości, że niektóre rzeczy, które Izraelczycy powiedzieli o naszej pozycji negocjacyjnej nie były dokładne - dodał Earnest, omawiając doniesienia prasowe o tym, że Waszyngton ograniczył Tel Awiwoi dostęp do swoich informacji wywiadowczych.

Jak informowały media, Biały Dom jest tak bardzo poirytowany postępowaniem izraelskiego rządu w sprawie Iranu, że ograniczył współpracę wywiadowczą. Izraelczycy mają próbować bowiem wszelkimi sposobami sabotować negocjacje ws. irańskiego programu jądrowego i nie wahają się nawet wykorzystywać informacji przekazanych przez Amerykanów, którzy prowadzą rozmowy z Irańczykami.

Netanjahu w Waszyngtonie

Na problemy na linii USA-Izrael nakłada się też kwestia zapowiadanej na 3 marca wizyty premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Waszyngtonie. Netanjahu ma wystąpić przed Kongresem USA na zaproszenia republikańskiego spikera Izby Reprezentantów Johna Boehnera, który nie ukrywa, że swojej decyzji o zaproszeniu Izraelczyka nie konsultował z Białym Domem.

Zaproszenie Netanjahu wzbudziło konsternację w USA i Izraelu zarówno dlatego, że jego wystąpienie ma być wymierzone w negocjacje z Iranem, ale także dlatego, że ma mieć miejsca na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu.

Poproszony o komentarz do słów Earnesta rzecznik izraelskiego ambasady w Waszyngtonie odmówił komentarza.

Irańskie rozmowy

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

Porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

W czwartek w Genewie rozpocznie się kolejna runda rozmów.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nanking2012 / Wikipedia-CC-BY-3.0

Tagi:
Raporty: