Stany Zjednoczone zaproponowały w poniedziałek Rosji wsparcie w ochronie zimowej olimpiady w Soczi przed atakami terrorystycznymi. Waszyngton poinformował, że w razie potrzeby może wykorzystać do pomocy m.in. dwa okręty stacjonujące na Morzu Czarnym.
Amerykańskie ministerstwo obrony poinformowało, że dowódcy wojskowi przygotowują się na wypadek konieczności udzielenia Rosji wsparcia podczas zimowych igrzysk.
"Zaoferowały swoje pełne wsparcie rządowi rosyjskiemu"
"Stany Zjednoczone zaoferowały swoje pełne wsparcie rządowi rosyjskiemu, który prowadzi przygotowania do zabezpieczenia zimowej olimpiady" - podkreślił w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby.
"Zasoby powietrzne i morskie, w tym dwa okręty marynarki stacjonujące na wodach Morza Czarnego, jeżeli zajdzie potrzeba, będą dostępne do wsparcia (Rosji), przy pełnej współpracy z rządem rosyjskim" - podkreślono w komunikacie.
Oświadczenie Pentagonu zostało opublikowane w tym samym dniu, w którym islamskie ugrupowanie Ansar al-Sunna wzięło na siebie odpowiedzialność za grudniowe zamachy bombowe w Wołgogradzie.
W dwóch atakach terrorystycznych w Wołgogradzie 29 i 30 grudnia 2013 roku zginęły 34 osoby, a ponad 100 zostało rannych. Terroryści samobójcy wysadzili się w powietrze na dworcu kolejowym i w trolejbusie.
Soczi kolejnym celem terrorystów
Ugrupowanie Ansar al-Sunna oznajmiło, że zamachy te były dziełem jej bojowników: Sulejmana i Abdurachima (nie podano nazwisk). Terroryści zapowiadają, że kolejnym celem będą igrzyska olimpijskie w Soczi.
Według agencji Reutera amerykańskie służby pracują nad planem ewakuowania obywateli USA z Soczi gdyby doszło do zamachu. Departament Stanu wydał natomiast oświadczenie, w którym ostrzegł Amerykanów planujących wybrać się na igrzyska, aby zachowali czujność w obliczu możliwego ataku terrorystów.
Sunnickie ugrupowanie Ansar al-Sunna jest jedną z wielu grup walczących przeciwko zdominowanym przez szyitów centralnym władzom Iraku. W skład organizacji wchodzą także radykalni Kurdowie i arabscy internacjonaliści. Eksperci uważają, że ugrupowanie jest powiązana z organizacją Abu Musaba al-Zarkawiego – Dżamiat al-Tawhid wa Dżihad.
W przeszłości Ansar al-Sunna przyznało się m.in. do podłożenia bomb na posterunku policji w Kirkuku 23 lutego 2003 roku (zginęło 30 policjantów, a ponad 55 zostało rannych) i w centrum policyjnym w Mosulu 1 stycznia 2004 roku (zginęło 11 policjantów, a 50 zostało rannych), jak również do samobójczego zamachu na stołówkę w koszarach amerykańskich w Mosulu 21 grudnia 2004 roku (zginęło 22 amerykańskich marines).
22. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi odbędą się w dniach 7-23 lutego.
Autor: kris/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: US Navy