Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?
Nad Polskę nadciąga niż śródziemnomorski Gabriel, który przyniesie ze sobą obfite opady deszczu. W części kraju w ciągu 12 godzin spodziewane są sumy opadów sięgające 150 litrów wody na metr kwadratowy.
Jak przygotować się na powódź?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik na temat tego, jak postępować podczas powodzi. Należy przede wszystkim upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą, co robić, gdy nadejdzie woda. Warto ustalić sposoby kontaktowania się i drogi ewakuacji. Jeśli to możliwe, najlepiej zawczasu odesłać najmłodszych i osoby starsze w bezpieczne miejsce, do rodziny lub znajomych.
Warto również zadbać o właściwe zaopatrzenie. Odpowiednio wcześniej należy kupić niezbędną ilość pożywienia o długiej dacie ważności i wodę. Warto też przygotować odzież, latarki, koce i środki higieniczne, a także zabezpieczyć lekarstwa, pieniądze, kosztowności, dowody tożsamości i inne ważne dokumenty. Wartościowe rzeczy w miarę możliwości najlepiej przenieść na wyższe kondygnacje, a pojazdy przestawić w miejsce niezagrożone powodzią.
Jeśli chodzi o zwierzęta, warto rozważyć ich ewakuację zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Zwykle trwa ona dłużej niż ewakuacja ludzi, a sprzęt pływający straży pożarnej i wojska często nie jest przystosowany do transportu dużych zwierząt. Paszę dla zwierząt, pestycydy i środki owadobójcze, a także oleje, paliwo, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne należy przenieść w bezpieczne miejsce.
Ponadto eksperci radzą, by słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu i telewizji oraz zawsze mieć naładowany telefon, by móc zadzwonić lub odebrać połączenie w krytycznej sytuacji. Należy zawsze być gotowym do ewakuacji, ponieważ pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko.
Woda zalała dom. Co robić?
W przypadku powodzi należy bezwzględnie stosować się do poleceń osób prowadzących akcję ratunkową. Gdy woda szybko się przemieszcza, nie zaleca się poruszania w niej. Nawet kilkunastocentymetrowa fala może przewrócić dorosłego człowieka. Jeżeli koniecznie musimy przekroczyć zalany obszar, najlepiej wybrać miejsce bez silnego nurtu. Jeśli podczas wezbrania znajdujemy się w samochodzie, należy zawrócić. Gdy samochód odmówi posłuszeństwa, należy natychmiast z niego wysiąść i udać się na tereny położone wyżej.
Gdy woda zaleje dom, należy wyłączyć instalację elektryczną i gazową oraz zabezpieczyć sieć kanalizacyjną lub szambo. W razie niebezpieczeństwa należy przemieścić się na tereny położone wyżej. Podczas ewakuacji należy zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, niezbędne leki, jedzenie i picie oraz ciepłe ubrania, śpiwory i koce. Nie wolno pić wody ze studni ani wody gruntowej, gdyż może być ona skażona.
Warto cały czas słuchać komunikatów lokalnej stacji radiowej i mieć zawsze naładowany telefon (przydatny będzie powerbank). W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić pod numer bezpieczeństwa 112.
Źródło: tvnmeteo.pl, RCB
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock