Przyspieszone wybory prezydenckie. Zwycięzca nie dostał tego, czego chciał

Źródło:
PAP
Wybory prezydenckie w Algierii
Wybory prezydenckie w AlgieriiReuters
wideo 2/2
Wybory prezydenckie w AlgieriiReuters

Zwycięzcą przyspieszonych wyborów prezydenckich w Algierii, które odbyły się w sobotę, został dotychczasowy szef państwa Abd al-Madżid Tabbun - poinformowały w niedzielę władze kraju. Jak przekazano, Tabbun uzyskał ponad 94 procent głosów, jednak frekwencja była bardzo niska.

Komisja wyborcza Algierii zaznaczyła, że Tabbun znacznie wyprzedził swoich rywali, islamistę Abdellaha Hassana Cherifa, który zdobył 3 procent i socjalistę Youssefa Aouchiche'a, który zdobył 2,1 procenta.

Komisja podała, że w wyborach zagłosowało mniej niż sześć z 24 milionów wyborców w kraju. Dokładnych danych o frekwencji nie podano.

Ustępującemu prezydentowi bardzo zależało na wysokiej frekwencji. - To jego główny problem. Dlatego ogłosił w marcu, że wybory – tradycyjnie odbywające się w grudniu - zostały przełożone tak, aby zbiegły się w czasie z końcem wakacji letnich i początkiem nowego roku szkolnego w nadziei na zwiększenie frekwencji - wyjaśnił Hasni Abidi, analityk z genewskiego CERMAM Study Center, cytowany przez "Arab News".

Wybory prezydenckie w AlgieriiPAP/EPA

Przed wyborami prognozowano, że frekwencja będzie niższa niż przed pięcioma laty (40 proc.), ponieważ powszechne jest rozczarowanie represyjnymi rządami Tabbuna.

Wybory prezydenckie w AlgieriiPAP/EPA

Protesty aktywistów i organizacji międzynarodowych

Podczas całej kampanii aktywiści i organizacje międzynarodowe, w tym Amnesty International, protestowali przeciwko represyjnej atmosferze kampanii oraz nękaniu i prześladowaniom opozycji, mediów i grup społeczeństwa obywatelskiego.

Ogłoszony wynik głosowania na Tabbuna znacznie przewyższa jego zwycięstwo z 2019 r., kiedy zdobył 58 proc. głosów, a jego najbliższy rywal 17 proc.

Wybory prezydenckie w AlgieriiPAP/EPA

AFP zwraca uwagę, że rezultat Tabbuna jest znacznie wyższy od 87 proc., które Władimir Putin otrzymał w wyborach w marcu w Rosji, i 92 proc. Ilhama Alijewa ogłoszone w wyborach w Azerbejdżanie w lutym. Przypomina, że niezależni obserwatorzy wyborów nie zostali dopuszczeni ani do Rosji, ani do Algierii.

Algieria, kraj liczący 47 mln mieszkańców, jest największym afrykańskim eksporterem gazu ziemnego do Europy. Odgrywa kluczową rolę w polityce północnoafrykańskiej, przez co wyniki wyborów będą miały duży wpływ na region, w którym Algieria toczy spór z sąsiednim Marokiem o Saharę Zachodnią.

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA