Algieria

Algieria

Rozegrany w Katarze Puchar Narodów Arabskich miał pokazać jedność świata arabskiego. Ta od lat stoi pod znakiem zapytania. Również w kwestiach piłkarskich, bo poprzedni taki turniej odbył się dziewięć lat temu. Ale wbrew intencjom organizatorów wydarzenia na boisku i poza nim pokazały, jak bardzo zróżnicowane są państwa arabskie.

Od tej wojny minęło 60 lat, a nadal dzieli. Dwa narody, dwa państwa, zwycięzcy i przegrani, panujący i poddani. Do tego dochodzi całkiem konkretna bieżąca polityka i całkiem konkretne wybory prezydenckie na horyzoncie. Nie będą bez wpływu na to, co stanie się z pamięcią o całkiem niedawnym przecież konflikcie.

W Algierii doszło do około 50 pożarów. Według informacji przekazanych przez tamtejsze władze, ich przyczynami są wyjątkowo wysoka temperatura i celowe podpalenia. W środę tragiczny bilans wzrósł do 65 ofiar śmiertelnych.

Prezydent Francji oficjalnie przyznał, że algierski prawnik i aktywista polityczny Ali Boumendjel był torturowany i został zamordowany przez armię francuską w 1957 roku.

To, że w Polsce i w pozostałych europejskich krajach jest biało, nie dziwi już nikogo, jednak śnieg w Afryce cały czas wprawia nas w zdumienie. Nic dziwnego, bo zabielone wydmy w Algierii stanowią dość niecodzienny widok.

Kilka dni temu Sahara się zabieliła. Naukowcy twierdzą, że był to pierwszy śnieg w tej części świata od 37 lat. Granicę zasięgu białego puchu widać na zdjęciu satelitarnym.