Aktorka zamieściła w internecie informację o swojej śmierci

Źródło:
BBC, TVN24.pl
Ginekolog: rak szyjki macicy w przypadku wczesnego rozpoznania jest wyleczalny
Ginekolog: rak szyjki macicy w przypadku wczesnego rozpoznania jest wyleczalnyTVN24
wideo 2/3
Ginekolog: rak szyjki macicy w przypadku wczesnego rozpoznania jest wyleczalnyTVN24

Indyjska aktorka Poonam Pandey zamieściła w piątek w mediach społecznościowych informację o swojej śmierci. W opublikowanym zaledwie dzień później wideo przyznała, że żyje, a poprzednia wiadomość nie była prawdziwa. Jak wytłumaczyła 32-latka, chciała w ten sposób zwiększyć świadomość na temat raka szyjki macicy i znaczenia szczepień przeciwko HPV. Jej akcja spotkała się z powszechnym oburzeniem.  

"Z głębokim smutkiem informujemy, że straciliśmy naszą ukochaną Poonam z powodu raka szyjki macicy" - komunikat o takiej treści zamieszczony został w mediach społecznościowych indyjskiej aktorki Poonam Pandey w piątek. "W okresie żałoby prosimy o uszanowanie naszej prywatności" - dodano. Nie sprecyzowano, kto jest autorem wpisu. Mimo to niedługo po jego publikacji informację zaczęły powtarzać media, a internet wypełniły wyrazy współczucia dla bliskich 32-latki.

Zaledwie dzień później na instagramowym koncie Pandey pojawiło się wideo z jej udziałem. - Żyję. Nie umarłam z powodu raka szyjki macicy - obwieściła aktorka. - Niestety nie mogę tego powiedzieć o tysiącach kobiet, które z jego powodu straciły życie. (...) Jestem tu, by przekazać wam, że w odróżnieniu od innych rodzajów raka, rakowi szyjki macicy można zapobiec - dodała, tłumacząc, że ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu można obniżyć poprzez regularne badania profilaktyczne i szczepienie przeciwko HPV.

Akcja aktorki powszechnie krytykowana

- Co było moją motywacją? Zszokowanie wszystkich i pogłębiona rozmowa na temat, o którym nie dyskutuje się wystarczająco - przyznała Pandey w kolejnym wideo. - Tak, sfingowałam swoją śmierć. To ekstremalne, wiem. Ale nagle wszyscy mówimy o raku szyjki macicy, nieprawdaż? - stwierdziła. - Jestem dumna z tego, co informacja o moim zgonie pozwoliła osiągnąć - dodała. Działania 32-latki spotkały się z powszechną krytyką.

ZOBACZ TEŻ: Duży wzrost liczby zachorowań na raka przed 50. rokiem życia. Naukowcy wskazali przyczyny

Poonam PandeyAshish Vaishnav/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

"Cieszę się, że Pandey żyje, ale za tę akcję powinna zostać aresztowana", "można było zrobić to lepiej niż podkreślając temat tak drażliwy dla wielu pacjentów z rakiem", "zupełny brak szacunku dla osób, które naprawdę straciły swoich bliskich z powodu raka", "najbardziej absurdalny sposób promocji czegokolwiek", "wykorzystywanie tak poważnego tematu, jak rak szyjki macicy, dla taniego rozgłosu jest absolutnie haniebne" - oceniają internauci w zamieszczonych pod wpisami Pandey komentarzach. Choć wśród głosów krytyki pojawiło się tam kilka wyrazów aprobaty dla 32-latki, były one nieliczne.

Jak zauważa BBC, aktorka już w przeszłości znana była z kontrowersyjnych działań. W 2011 roku znalazła się w centrum uwagi mediów po tym, jak zapowiedziała, że rozbierze się do naga, jeśli indyjska drużyna krykieta zdobędzie puchar świata.

Rak szyjki macicy

Zgodnie z szacunkami WHO rak szyjki macicy to czwarty najczęściej występujący u kobiet nowotwór. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, tylko w 2020 roku zdiagnozowano go u ponad 600 tysięcy kobiet na całym świecie. W Polsce każdego roku wykrywa się go u średnio trzech tysięcy kobiet. Z jego powodu rocznie umiera nawet 1700 Polek - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Co ważne, odpowiednio wcześnie zdiagnozowany nowotwór szyjki macicy jest uleczalny. Zgodnie ze wskazaniami WHO regularne badania kontrolne należy zacząć wykonywać od 30. roku życia (lub 25. w przypadku chorych na HIV). Istotnym elementem prewencji są także szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Wirus ten odpowiada bowiem za niemal 100 procent zachorowań na raka szyjki macicy. Ich wykonanie zalecane jest w wieku 12-13 lat. Przyjąć je mogą również osoby starsze. W ich przypadku skuteczność szczepień może być jednak niższa.

ZOBACZ TEŻ: Szczepienia przeciw HPV skutecznie chronią przed rakiem. W jakim wieku najlepiej je podać?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: BBC, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ashish Vaishnav/SOPA Images/LightRocket/Getty Images