TVN24 | Świat

Talibowie wprowadzają zakaz pokazywania kobiet w serialach

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP
Talibowie wprowadzają zakaz pokazywania kobiet w serialach
Talibowie wprowadzają zakaz pokazywania kobiet w serialachReuters Archiwum
wideo 2/2
Reuters Archiwum Talibowie wprowadzają zakaz pokazywania kobiet w serialach

Od teraz pokazywanie kobiet w serialach telewizyjnych będzie w Afganistanie zakazane. Takie wytyczne talibowie przekazali afgańskim stacjom telewizyjnym. Wprowadzają także zakaz występowania na antenie dziennikarek i prezenterek bez nakrycia głowy oraz zakaz wyświetlania filmów niezgodnych z szariatem. W afgańskiej telewizji nie będzie także miejsca na produkcje zagraniczne, które promują obce wartości - podaje stacja BBC.

Nie sprecyzowano, jaki rodzaj nakrycia głowy jest wymagany dla dziennikarek i prezenterek. Dziennikarze wskazują, że niektóre zalecenia są niejasne i można je poddawać interpretacji. Afgańska telewizja wyświetla przede wszystkim zagraniczne seriale, w których główną rolę mają postacie kobiece.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

To pierwsze tego typu zarządzenie wydane przez afgańskie ministerstwo promowania cnót i zapobiegania niemoralności. Rzecznik ministerstwa, Hakif Mohajir, przekazał francuskiej agencji prasowej AFP, że "nie są to zasady, a wytyczne religijne".

Hujjatullah Mujaddedi, członek afgańskiej organizacji reprezentującej dziennikarzy, przekazał w oświadczeniu, że ogłoszenie nowych wytycznych jest niespodziewane. Dodał, że niektóre z nich są niepraktyczne i jeśli wprowadzi się je w życie, nadawcy telewizyjni mogą być zmuszeni do zakończenia działalności.

Talibowie wprowadzają zakaz pokazywania kobiet w serialachLizette Potgieter / Shutterstock.com

Los kobiet pod rządami talibów

We wrześniu talibowie zakazali uczęszczania do szkoły dziewczynkom i młodym kobietom. Z kolei nowy szef władz Kabulu nakazał kobietom, aby nie chodziły do pracy, jeśli ich zadania mogą wypełniać mężczyźni.

Talibowie zapewniają, że ograniczenia dla pracujących i uczących się kobiet są tymczasowe. Według nowych władz mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy i nauki.

W latach 90., gdy talibowie po raz pierwszy doszli do władzy w Afganistanie, kobietom zabroniono nauki i pracy praktycznie natychmiastowo. W latach 1996-2001 telewizja, filmy i inne formy rozrywki zostały uznane za niemoralne i całkowicie zakazane.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lizette Potgieter / Shutterstock.com