Liderzy talibów "ujawnią się przed światem". Jednym z pierwszych był ich rzecznik Zabihullah Mudżahid

Źródło:
PAP, BBC

Przywódcy afgańskich talibów, którzy od dwóch dekad ukrywali swoją tożsamość, nie pozostaną w cieniu i ujawnią się przed światem - przekazał agencji Reutera przedstawiciel bojowników. Jednym z pierwszych, który pokazał swą twarz społeczności międzynarodowej, był rzecznik bojowników Zabihullah Mudżahid. Poprowadził wtorkową konferencję prasową. 

Afgańscy talibowie zajęli w niedzielę Kabul, ostateczne przejmując kontrolę nad Afganistanem. Jak przekazał we wtorek ich rzecznik, toczą się poważne prace nad stworzeniem rządu, którego skład zostanie ogłoszony po jego sformowaniu. Jeden z wysokich rangą przedstawicieli talibów powiedział agencji Reutera, że "powoli, stopniowo, wszyscy nasi liderzy ujawnią się przed światem, nie będzie już żadnego cienia tajemnicy". Jak dodał, bojownikom zakazano celebrowania opanowania większości kraju, w tym stolicy, Kabulu. Powiedział też, że cywile powinni oddać swoją broń i amunicję.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Rzecznik talibów pokazał twarz

BBC zwróciło uwagę, że jednym z pierwszych liderów, który w ostatnich dniach ujawnił się opinii międzynarodowej jest rzecznik bojowników Zabihullah Mudżahid. We wtorek wziął udział w konferencji prasowej, co było jego pierwszym publicznym wystąpieniem przed kamerami.

Poza deklaracjami Mudżahida dotyczącymi między innymi przestrzegania praw kobiet i braku odwetu na Afgańczykach, którzy przez ostatnie lata wspierali rząd, "dla większości dziennikarzy istotne było coś jeszcze: był to pierwszy raz, gdy mogli ujrzeć jego twarz" - napisało BBC, dodając, że rzecznik talibów "przez lata działał w cieniu, był jedynie głosem po drugiej stronie telefonu".

Kim są talibowie?

Talibowie, afgańskie skrajnie fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie, powstali po upadku rządów komunistycznych w 1992 roku. Ich celem jest wprowadzenie w Afganistanie rygorystycznego prawa muzułmańskiego, w ramach którego m.in. zakazana jest edukacja i praca kobiet, a mężczyźni muszą nosić brody. W latach 1996-2001 kontrolowali kraj, zostali jednak wyparci przez Amerykanów po przeprowadzonym w USA ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, BBC