Afganistan, ewakuacja z Kabulu. Pomogą amerykańskie cywilne linie lotnicze

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Amerykańskie komercyjne linie lotnicze pomogą w transporcie osób ewakuowanych z Afganistanu - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby. USA ewakuowało już z Kabulu ponad 17 tysięcy ludzi.

Sześć linii lotniczych udostępni łącznie 18 samolotów. American Airlines, Atlas Air, Delta Air Lines and Omni Air zapewniły po trzy samoloty, Hawaiian Airlines dwa, a United Airlines cztery. Rzecznik Pentagonu zaznaczył, że jest to "pierwszy etap" całej operacji i zasugerował, że w razie potrzeby do ewakuacji może być wykorzystane jeszcze więcej cywilnych samolotów.

Cywilne maszyny nie będą latać bezpośrednio do i z Afganistanu, ale będą przewozić ewakuowanych z baz lotniczych na Bliskim Wschodzie i w Europie do USA.

Wcześniej agencja Reutera podawała, że administracja prezydenta Joe Bidena już w piątek przekazała amerykańskim liniom lotniczym "rozkaz ostrzegający", że mogą otrzymać polecenie pomocy przy transporcie ewakuowanych osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ewakuowano 17 tysięcy osób

Podczas sobotniego briefingu prasowego w resorcie obrony USA, generał William Taylor przekazał, że przez tydzień z Afganistanu ewakuowano łącznie 17 tysięcy osób, w tym 2,5 tysiąca Amerykanów. Według administracji prezydenta Joe Bidena - podaje Al-Dżazira - w Kabulu jest jeszcze 15 000 Amerykanów i nawet 60 000 afgańskich sojuszników, którzy czekają na wylot.

ZOBACZ TEŻ: Afganistan, ewakuacja z Kabulu. Ile osób ewakuowali Amerykanie i sojusznicy

Tymczasem talibowie obiecują zapewnić "łatwy wyjazd" osobom opuszczającym Kabul. Jeden z ich przedstawicieli podkreślił, że jest postęp w formowaniu rządu i zapewnianiu bezpieczeństwa w kraju. Dodał jednak, że nie można wykluczyć zagrożeń na kabulskim lotnisku, gdzie gromadzą się tysiące osób usiłujących opuścić kraj. - Talibowie zamierzają naprawić tę sytuację - zapewnił.

Chaos na lotnisku w Kabulu

Od zajęcia przez talibów Kabulu 15 sierpnia w porcie lotniczym w afgańskiej stolicy panuje chaos. Władze USA chcą wywieźć z Kabulu współpracujących z siłami zachodnimi Afgańczyków do 31 sierpnia. Wtedy mija termin opuszczenia przez wojska amerykańskie Afganistanu, jednak Joe Biden zapowiedział w tym tygodniu, że jeśli będzie trzeba, to czas ewakuacji może zostać przedłużony.

Według przedstawicieli NATO oraz talibów na lotnisku i wokół niego od 15 sierpnia zginęło co najmniej 12 osób.

Autorka/Autor:pp, karol, ads/adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: IanC66 / Shutterstock.com