TVN24 | Świat

Afganistan, ewakuacja z Kabulu. Ile osób ewakuowali Amerykanie i sojusznicy

TVN24 | Świat

Autor:
ads/adso
Źródło:
Al Dżazira

Po przejęciu przez talibów władzy w Afganistanie, tysiące osób próbują uciec z kraju. Wielu już się udało dzięki ewakuacji koordynowanej przez Stany Zjednoczone na lotnisku w Kabulu. Portal telewizji Al-Dżazira przygotował zestawienie, które pokazuje ile osób ewakuowały poszczególne kraje - sojusznicy USA.

Wielu Afgańczyków zdecydowało się na ucieczkę po tym jak w zeszłym tygodniu talibowie zajęli Kabul oraz większość prowincji w kraju. Kolejne państwa ewakuują od połowy sierpnia personel dyplomatyczny, swoich obywateli, a także afgańskich współpracowników.

Na lotnisku w stolicy, skąd prowadzona jest ewakuacja, gromadzą się tłumy ludzi, którzy chcą opuścić Afganistan.

Al-Dżazira zebrała oficjalne dane przekazywane przez rządy poszczególnych krajów, przeanalizowała informacje z nich napływające i przygotowała zestawienie pokazujące liczbę ewakuowanych z Afganistanu osób.

Ewakuacja z lotniska w KabuluTVN24

Zdecydowanie najwięcej osób ewakuowały Stany Zjednoczone - 17 tysięcy osób, w tym 2500 obywateli USA. Wielka Brytania ewakuowała ponad 3800 osób, a Niemcy 2000.

W Polsce wylądowało już sześć samolotów z ponad 300 osobami ewakuowanymi z Kabulu.

13 krajów tymczasowo przyjmuje ewakuowanych

Ewakuacja z Afganistanu odbywa się przez kilkanaście krajów tranzytowych. Są to Bahrajn, Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Włochy, Kazachstan, Kuwejt, Katar, Tadżykistan, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Uzbekistan.

Stany Zjednoczone - jak podaje Al-Dżazira - chcą zakończyć ewakuację do 31 sierpnia. Według administracji prezydenta Joe Bidena w Kabulu jest jeszcze 15 000 Amerykanów i nawet 60 000 afgańskich sojuszników, którzy czekają na wylot.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w sobotę, że 13 krajów zgodziło się, by tymczasowo przyjmować ewakuowanych Afgańczyków, którzy nie będą mogli polecieć bezpośrednio do USA. Te kraje to: Albania, Chile, Kanada, Katar Kolumbia, Kostaryka, Kosowo, Macedonia Północna, Meksyk, Polska, Rwanda, Uganda i Ukraina - pisze Al-Dżazira.

Kabul, lotniskoNicholas Guevara / US Marine Corps / Newscom / PAP

Jak przekazał generał William Taylor z armii USA, cytowany przez portal Al Dżaziry, na lotnisku w Kabulu jest około 5800 żołnierzy amerykańskich. Zapewnił, że lotnisko "pozostaje bezpieczne".

Ewakuacja z KabuluPAP

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:ads/adso

Źródło: Al Dżazira

Źródło zdjęcia głównego: Nicholas Guevara / US Marine Corps / Newscom / PAP